באיזה גיל אפשר להתחיל ללמוד לימודי הנדסה?

האם ברצונכם להירשם ללימודי הנדסה? אפשר שאתם רוצים ללמוד הנדסת בניין ולתכנן מבנים שלמים, אולי אתם דווקא רוצים לתכנן מערכות אוורור – ואז תרצו להנדס מערכות לבניינים. בחלק מהמקרים תרו להירשם אולי לתחומים אחרים של הנדסה אזרחית – כמו הנדסת תשתיות, הנדסת כבישים, וכיו"ב. הדבר שחשוב לזכור הוא, שבין אם ברצונכם לתכנן מערכות אוורור, כביש, מבנה, או כל דבר אחר – הוא שאתם צריכים להירשם למסגרת לימודים מתאימה. עליכם לדעת מהו הגיל המינימלי שממנו אפשר להירשם למסגרות הלימוד (אין גיל מקסימלי) ומדוע הגילאים השונים נקבעו כמו שהם.

אז מהו הגיל שנקבע?

  • גיל ללימודי תואר בהנדסה – במידה ואתם מעוניינים לעשות תואר אקדמי בהנדסה, כלומר להיות בעלי תואר Sc, הרי שאתם תכנון מערכות אוורורצריכים להירשם למוסד אקדמי במוכר. במצב כזה, עליכם להיות בעלי בגרות מלאה, שגם תהיה עם ממוצע גבוה יחסית (בפרט במקצועות הריאליים), וברוב המקרים – עליכם גם לעבור בחינה פסיכומטרית. זה אומר שדה-פקטו, עליכם להיות בני 18 לפחות בכדי שתוכלו להירשם ללימודי ההנדסה ולהתקבל אליהם, משום שבגיל נמוך יותר – יש להניח שפשוט עדיין אין לכם תעודת בגרות או פסיכומטרי.
  • גיל ללימודי תעודת הנדסאי – אם אתם רוצים לתכנן מערכות אוורור ושאר מערכות במבנים, הרי שאתם רוצים בעצם להיות הנדסאי בניין. מאחר שיש ביקוש לכך בישראל, קבעה המדינה כי מסלול הלימודים יהיה קצר יותר – ויהיו אלו למעשה לימודי תעודה שאינם אקדמיים, שמעניקים לכם תואר הנדסאי. יש לשים לב כי הלימודים הללו לא רק קצרים יותר, אלא גם תנאי הקבלה אליהם הם קלים יותר – אין צורך בציון פסיכומטרי, ואין צורך בתעודת בגרות מלאה. עם זאת, יש צורך להיות בעלי תעודת בגרות חלקית לפחות, ועל חלק מהבגרויות לא מכונים לוותר תמיד (למשל – מתמטיקה). עם זאת, מאחר שאין צורך בפסיכומטרי ולעתים גם לא בבגרות מאלה, הרי שבמצב תיאורטי, אדם שמסיים את בית הספר בכיתה י"א מבלי שעוד יש לו בגרות מאהל, יכול לנסות ולהתקבל ללימודים אלו – אם כי מעטים מנסים.
  • ומה עם לימודי עתודה? – לשני הסעיפים הקודמים, יש להוסיף סייג חשוב, והוא במידה ואתם רוצים להתקבל לעתודה האקדמית של צה"ל. במקרים הללו, אפשר להירשם ללימודים לרוב עוד לפני גיל 18. שימו לב כי במצב כזה, אתם בצעם נמצאים על תנאי – אתם נרשמים, וצריכים לעשות פסיכומטרי ולהשלים בגרויות בינתיים. עם זאת יש בהחלט מצב שאתם תתחילו אפילו בלימודי העתודה עוד לפני גיל 18 (למשל, א אתם מהצעירים בשנתון שלכם, קפצתם כיתה וכיו"ב).

האם תמיד חייבים למהר?

כמובן שמעט מאד אנשים מתחילים במסלול הלימודים הנ"ל בגיל כל כך צעיר. גם אם אתם רוצים לתכנן מערכות לבית כגון מערכות אוורור ושאר מערוכת מבנים, לתכנן תשתיות ,כבישים, מנהרות, גשרים ועוד מבנים שונים – אפשר כמובן גם להמתין לאחר השירות הצבאי, ולהירשם ללימודים כשאתם בוגרים ומכונים יותר.