באיזה גיל מומלץ לפנות לפיזיותרפיסט לשיקום רצפת האגן?

בעיות ברצפת האגן קשורות בדרך כלל לשינויים שמתרחשים בגוף במהלך הריון ולידה, אך לעיתים הן נובעות מעצירת שתן, עודף משקל והשמנה. גם שינויים מבניים כתוצאה מהתנוונות ושינויים הורמונאליים מעלים את הצורך בפנייה לפיזיותרפיסט ולכן השיקום רלוונטי לטווח רחב של גילאים

שיקום רצפת האגן הוא שירות הניתן על ידי אנשי מקצוע עם הכשרה בתחום הפיזיותרפיה. מטרת השיקום היא להביא לפתרון הבעיה באופן לא פולשני, על ידי חיזוק שרירי רצפת האגן ורכישת שליטה מחודשת בשרירים תוך הפעלת טכניקות חדשות. מומלץ לפנות לפיזיותרפיסט לשיקום רצפת האגן כאשר מופיעים הסימנים הבאים:

  1. אובדן שליטה על הסוגרים – אובדן שליטה מלא או חלקי על הסוגרים הוא אינדיקציה לפתולוגיות שונות בשרירי רצפת האגן. אובדן חלקי גורם קשיי התרוקנות, דליפת צואה ובריחת שתן. אלו תסמינים שפוגעים משמעותית באיכות החיים ואסור להקל בהם ראש.
  2. כאבים באיזור האגן – נשים בגילאים שונים שחווים כאבים באיזור האגן שגם מקרינים לגב צריכים  לפנות לייעוץ מקצועי. סביר להניח שכאבים מן הסוג הזה יעידו על פתולוגיות בדרגות חומרה משתנות וסביב שרירי רצפת האגן.
  3. צניחת איברי האגן – פגיעה בשרירי רצפת האגן גורמת לצניחת איברים דרך הפתחים הממוקמים באגן. מדובר בעיקר על פי הטבעת או הנרתיק. עם זאת, אצל גברים נהוג להפריד בין בעיות מבניות שנובעות ממבנה לא תקין של רצפת האגן לבין בעיות פונקציונאליות שנגרמות בגלל תפקוד לא תקין.

צניחת אברי האגן

למה השיקום רלוונטי לכל הגילאים?

הבעיות ברצפת האגן לא מוגבלות לטווח גילאים מסוים והשיקום רלוונטי לנשים וגברים בכל הגילאים. ראשית, יש הרבה בעיות שקשורות לשינויים המתרחשים בגוף במהלך הריון ולידה. שנית, בעיות אחרות נגרמות בגלל עצירת שתן, עודף משקל והשמנת יתר. גם שינויים מבניים כתוצאה מהתנוונות בגיל מבוגר ושינויים הורמונאליים בגיל המעבר גורמים לבעיות ברצפת האגן. התסמינים לעיל משותפים לבעיות שמופיעות בכל הגילאים, בעוד שיטת הטיפול, השיקום והפיזיותרפיה מותאמת לכל מקרה לגופו.

על ידי תרגילי פיזיותרפיה לשיקום רצפת האגן ניתן להשיג שיפור בדליפת שתן במאמץ בעת העלאת לחץ חוץ בטני. הטיפולים מיועדים לגברים ונשים שחווים דליפת שתן במהלך מאמצים גופניים, צחוק, שיעול, שינוי תנוחות וכדומה. התרגילים גם מיועדים לשפר את דחיפות מתן השתן ואת תכיפותו. בעזרת תרגילי פיזיותרפיה מסוימים אפשר לשפר כאבים, כיווץ יתר באיזור הנרתיק והנאה מיחסי מין.

טיפולי פיזיותרפיה לשיקום רצפת האגן מתאימים לכל אישה בכל שלב מחיה. הם מיועדים לנשים בכל גיל ובעיקר לנשים בהריון. כדאי לבצע את התרגילים לאחר לידה ובגיל השלישי, אך להישאר עירניים לתסמינים גם בגילאים אחרים. תרגילי פיזיותרפיה מאפשרים היכרות, תרגול וטיפול ברצפת האגן. הם מסייעים לשיפור באיכות החיים בטווח הקצר והארוך ומומלצים על ידי אנשי מקצוע.