הגיל המומלץ עבור בדיקת ממוגרפיה

בשנים האחרונות יותר ויותר נשים שואלות את רופא המשפחה מאיזה גיל עושים ממוגרפיה. באופן כללי, משרד הבריאות בישראל ממליץ על ביצוע בדיקות ממוגרפיה אחת לשנתיים החל מגיל 50. בדיקות ממוגרפיה נועדו על מנת להפחית את התמותה מסרטן השד. יחד זאת, רופאים המתמחים בממוגרפיה ממליצים על הגיל להתחלת הבדיקה בהתאם למטופלת. על הרופא לקחת בחשבון את גודל השדיים של המטופלת, את ההיסטוריה הרפואית במשפחה, ונתונים נוספים המונחים לפניו. רק בהינתן הפרטים הללו הוא יכול להפנות את המטופלת לביצוע הבדיקות בתדירות הנדרשת.

ממוגרפיה ראשונה אפשר לעבור גם בגיל 40. לאחר תהליך כזה מקבל הרופא אינפורמציה מרוכזת יחסית לגבי ממצאים חשודים, אותה ניתן לצרף אל אינפורמציה המגיעה מבדיקות ידניות. על כל פנים, כאשר רמת האינפורמציה אינה גבוהה עקב מבנה סמיך ובלוטי של הרקמה ניתן לשפר את רמת המעקב על ידי ביצוע אולטרסאונד.

נשים בסיכון ובדיקות מגיל 40

ממוגרפיההתשובה הנכונה ביותר לשאלה מאיזה גיל עושים ממוגרפיה תלויה במצבה של המטופלת. נשים בסיכון מוגבר צריכות לעבור צילום מדי שנה, ולהתחיל את המעקב כבר בגיל 40 אלא אם גורם הסיכון מסתמן מאוחר יותר. הנחיות של משרד הבריאות עולות בקנה אחד עם מוסדות רפואיים אחרים ברחבי העולם. למעשה, גופים שונים ממליצים בכל מקרה על התחלת ביצוע בדיקות ממוגרפיה באופן שגרתי ואחת לשנה כבר מגיל 40:

  • ארגון הכירורגים האמריקאי ממליץ על ביצוע בדיקה אחת לשנה
  • אנשי מקצוע אחרים ממליצים על ביצוע צילום בודד פעם בשלוש שנים ובין הגילאים 40-50
  • רוב הרופאים ממליצים על התחלת מעקב בממוגרפיה לפני גיל 40 כאשר ישנה קרובת משפחה מדרגה ראשונה שחלתה בגיל צעיר

בדיקת ממגורפיה היא חלק מהליך רפואי מקובל ונפוץ במדינות המערב. במהלך הבדיקה מבוצע צילום לשד באמצעות מכשיר רנטגן, הפועל בצורה דומה לשאר מכשירי הרנטגן. יש לציין כי במסגרת שינויים שנערכו בשנים האחרונות בתקנות משרד הבריאות קיימת זכאות לבדיקת MRI בגילאים 30-70. זכאות זו ניתנת לנשאיות של מוטציה גנטית או נשים בסיכון משפחתי גבוה במיוחד.

הפחתת הסיכון לסרטן השד

מחקרים הראו כי בדיקת ממוגרפיה אחת לשנתיים, ובאופן קבוע אכן מפחיתה את הסיכון לתמותה מסרטן השד. המלצות משרד הבריאות והמועצה הלאומית לאונקולוגיה בישראל תואמות את המלצות הקהילה האירופית, המגובות גם הן על ידי קולגות מארצות הברית.
לסיכום, נשים יכולות לשאול את הרופא מאיזה גיל עושים ממוגרפיה, ולבקש הפניה מתאימה. יש לעקוב אחר הנחיות משרד הבריאות, ולפעול על פיהן על מנת לצמצם את הסיכון לחלות בסרט