הגיל המותר עבור הוצאת תעודת זהות ראשונה

רשות האוכלוסין וההגירה היא הגורם האחראי במדינת ישראל על הנושא של הוצאת תעודת זהות. על פי חוק מרשם האוכלוסין, כל אזרח ישראלי או תושב הארץ יכול להוציא תעודת זהות ברגע שהוא מגיע אל גיל 16.

אלו התנאים לקבלת השירות ולהוצאת התעודה:

– על מבקש השירות להגיע באופן אישי אל לשכת רשות האוכלוסין

– יש למלא טופס בקשה לקבלת תעודת זהות

תז קטן

– יש להגיע עם תעודת זהות של אחד ההורים בה מבקש התעודה רשום

– יש להגיע עם שתי תמונות צבעוניות, עדכניות, חזותיות, חדשות וזהות על רקע בהיר

באופן כללי, נוהל הנפקת תעודת זהות ראשונה תקף לא רק לתושב או אזרח הנמצא בישראל ומלאו לו 16 שנים. גם תושב או אזרח שיצא מהארץ לפני שקיבל תעודת זהות וחזר אחרי מספר שנים חייב לשאת אותה, כל עוד הוכיח כי שב להתגורר בארץ.

מדיניות רשות האכולוסין וההגירה

מטרת הנהלים והחוקים הקובעים מאיזה גיל אפשר להוציא תעודת זהות היא להסדיר את השיטה והמנגנון עבור האזרחים. החוק וסעיפיו בשנת 1965 ולא נשתנו, אולם היו מעט שינויים בכל הנוגע לחוק החזקת תעודת זהות והצגתה. שינויים אלו בוצעו בתיקון משנת 1982, אך הם אינם רלוונטיים כאמור עבור גיל ההנפקה עצמו.

המדיניות של רשות האוכלוסין וההגירה כוללת הקפדה על הליך ארוך יחסית של הוצאת תעודת זהות ראשונה. עובד הרשות מקבל לידיו את טופס הבקשה, מוודא את הפרטים, ומציע למבקש להנפיק תעודת זהות ביומטרית חכמה. בנוסף, עובד הרשות מאמת את הפרטים האישיים, ואמור לזהות את המבקש בוודאות. לאחר מכן הוא בודק שאין הגבלה כלשהי למתן השירות, בוחן את הסעיף האזרחות ואת הכתובת של ההורים, ומתייק את הטפסים בתיק האישי של התושב.

מאיזה גיל אפשר להוציא תעודת זהות בארצות הברית ובאירופה?

בארצות הברית מנגנון רשות האוכלוסין פועל בצורה מעט שונה. בכל מדינות ארצות הברית ניתן להנפיק סוג של תעודת זהות בכל גיל. יחד עם זאת, תעודה זו אינה מקנה אף פרבילגיה מלבד זיהוי האדם. לאחר הוצאת רישיון הנהיגה ניתן להשתמש גם בו בתור תעודה מזהה, כאשר החל מגיל 18 אפשר לרכוש סיגריות עם התעודה, והחל מגיל 21 להשתמש בה לצרכי רכישת אלכוהול או הימורים.

באירופה משתנה הנפקת תעודת הזהות בין המדינות. באסטוניה ניתן להוציא תעודת זהות מגיל 15, בעוד באוסטריה ההגבלה עומדת על גיל 16. בצרפת לא חייב להוציא תעודת זהות, ובגרמניה ניתן לעשות זאת מגיל 16 גם כן. מי שגר באיטליה ושואל מאיזה גיל אפשר להוציא תעודת זהות צריך להיות מעל 15, בעוד בהולנד הגיל הוא 14.