הגיל המותר עבור המושב הקדמי ליד הנהג

הורים ובני נוער רבים שואלים את עצמם מאיזה גיל מותר לשבת מקדימה ברכב המשפחתי או בכל רכב אחר. הסיבה לחוסר ההבנה היא הגבלה הקיימת בארץ ובמקומות אחרים בעולם. אלו ההנחיות המופיעות בחוק ובאתר משטרת ישראל:
א. עד גיל שנה – ילד עד גיל שנה ובמשקל של עד 9 ק"ג חייב לשבת במושב בטיחות, כאשר גבו של המושב פונה לכיוון חזית הרכב.
ב. מגיל שנה עד גיל שלוש – על ההורים להושיב את ילד מעל גיל שנה ועד גיל שלוש, במשקל של עד 18 ק"ג, במושב בטיחות המתאים למידותיו.
ג. מגיל שלוש עד גיל שמונה – ילד בוגר עד גיל שמונה וגובה של עד 145 ס"מ לשבת במושב בטיחות, אך לחילופין הוא יכול גם לשבת על מושב מגביה.
ד. ילד מגיל שמונה ומעלה – הילד יכול לשבת מקדימה, אך עליו להיות חגור היטב בחגורת בטיחות.

כל כסא בטיחות המשמש לצורך הושבת ילד במושב הקדמי של הרכב ליד הנהג חייב להיות מעוגן היטב. על ההורה לקרוא את הוראות היצרן, לבדוק את היציבות של המושב לפני הנסיעה, ולהקפיד על נטרול פעולת כריות האוויר. ניתוק כרית האוויר רלוונטי רק עבור ילדים עד גיל 14.

מה עומד מאחורי החוק?

ההנחה מאחורי האופן בו מתייחס החוק לשאלה מאיזה גיל מותר לשבת מקדימה בנויה ממספר היבטים. ראשית, ישיבה במושב הקדמי נתפסת כמסוכנת יותר משום שהיא חושפת את הילד לפגיעות חזיתיות. שנית, החוק מכיר בכך שההורים צריכים להישאר בקרבת הילד גם במהלך נהיגה. הפיתרון הנוח עבורם ועבור ילדים עד גיל שנה או שלוש הוא להושיב את הילד מקדימה, בכפוף להגבלות הנאכפות על ידי המשטרה.

מאיזה גיל לשבת קדימה

אז מאיזה גיל מותר לשבת מקדימה?

הדיונים בשאלה מאיזה גיל מותר לשבת מקדימה לא מתקיימים רק במסגרת חוקית. בעוד המשטרה מקפידה על אכיפת התנאים היבשים, ארגונים הפועלים לבטיחות ילדים ממליצים על הנחיות אחרות. אלו מבקשים להושיב ילדים נגד כיוון הנסיעה לפחות עד גיל שנתיים, ולא להסתפק בהנחיה המתירה ישיבה מקדימה גם בין גיל שנה לשלוש. המלצות מחמירות אפשר למצוא גם במסגרת "הרשות למלחמה בתאונות דרכים", המפרטת כיצד ההורים צריכים להתנהג כאשר ילד מסרב לחגור חגורה או מתעקש לשבת מקדימה.

מה קורה במדינות אחרות בעולם?

בכל מדינות המערב קיימת הגבלה לגבי ישיבת ילדים במושב הקדמי. החוק הגרמני לדוגמא מחייב כסא לכל ילד עד גיל 12, בעוד במדינות מסוימות בתוך ארצות הברית, כמו קליפורניה, הילד צריך לשבת בכסא בטיחות כל זמן שהוא מתאים לו לפי הנחיות היצרן.
לסיכום, לא בכל גיל ניתן לשבת במושב הקדמי ללא כסא מתאים. הורים שרוצים להעביר את הילד למושב הקדמי צריכים להכיר את הוראות החוק, ובעיקר להקפיד על נסיעה בטוחה.