הגיל המותר עבור מבחן תאוריה והוצאת רישיון נהיגה

השאלה מאיזה גיל אפשר לעשות תאוריה מתייחסת בדרך כלל אל הוצאת רישיון נהיגה. על פי חוקי משרד התחבורה במדינת ישראל, רישיון נהיגה הוא מסמך רשמי המאשר לבעליו לנהוג בסוג הרכב המתאים לדרגה המופיעה ברישיון. בנוסף, רישיון נהיגה נושא תמונה משמש גם בתור תעודה מזהה.

מבחן התאוריה הוא השלב הראשון בהוצאת רשיון נהיגה ואחריו נדרש המועמד לעבור שיעורי נהיגה מעשיים, ומבחן מעשי (טסט) על ידי בוחן מוסמך. כל אזרח ישראלי עם תעודת זהות כחולה רשאי לגשת למבחן תאוריה ולהוציא רישיון, בתנאי שאינו סובל מבעיות בריאות המונעות ממנו נהיגה.

מאיזה גיל אפשר לעשות תאוריה?

הגיל המותר עבור מבחן תאוריה משתנה בהתאם לדרגות הרישיון המופיעות בנהלי משרד התחבורה:
א. דרגה 2A המקנה רישיון על אופנוע עד 14.6 כוחות סוס ועד 11 קילוואט – הגיל המינימלי למבחן עיוני הוא 15.5 (חמש עשרה וחמישה חודשים).
ב. דרגה 1A המקנה רישיון על אופנוע עד 33 כוחות סוס ועד 25 קילוואט – הגיל המינימלי למבחן עיוני הוא 17.5 (שבע עשרה וחמישה חודשים).
ג. דרגה A המקנה רישיון על אופנוע שהספק מנועו מעל 33 כוחות סוס ומעל 25 קילוואט – הגיל המינימלי למבחן עיוני הוא 18.
ד. דרגה B המקנה רישיון לרכב מנועי במשקל כולל מותר עד 3.5 טון – הגיל המינימלי למבחן עיוני הוא 16.5 (שש עשרה וחמישה חודשים), והגיל המינימלי למבחן מעשי הוא 16 שנים ותשעה חודשים.

יש לציין כי בדרגות רישיון המתאימות לרכב מנועי מסחרי, רכבי עבודה, מוניות, רכבי סיור וכדומה הגיל המינימלי עבור מבחן תאוריה הוא גבוה יותר. על כל פנים, דרגה B היא הנפוצה ביותר משום שהיא מקנה את הרישיון לרכבים פרטיים הנמצאים ברוב כבישי הארץ.

מבחן תאוריה

היחס אל גיל הוצאת רשיון הנהיגה בישראל מול אירופה

החוק לגבי הגיל המותר עבור מבחן תאוריה השתנה יחסית הרבה פעמים בישראל. בעבר ניתן היה לעשות את התאוריה כבר בגיל 16, בעוד הגיל המותר למבחן מעשי היה 17. הסיבות העיקריות לשינויים בחוק הן תוצאה של ניסיון להפחית את כמות תאונות הדרכים. בנוסף, ניתן לראות הנחיות חדשות של משרד התחבורה והמשטרה לגבי נהיגה עם מלווה. נהג חדש המעוניין להוציא רישיון נהיגה חייב לקחת בחשבון את השיקולים הללו.

בניגוד למה שנהוג לחשוב, הגיל המותר להוצאת רישיון נהיגה באירופה דווקא גבוה מהגיל בישראל. ברוב המדינות החברות באיחוד האירופאי מותר להוציא רישיון בדרגה B רק מעל גיל 18, בעוד בבריטניה, איסלנד והונגריה זכאים לכך גם נהגים מעל גיל 17.

לסיכום, השאלה מאיזה גיל אפשר לעשות תאוריה תלויה בדרגת הרישיון הרצויה, ובנהלי המדינה בה הרישיון תקף. באירופה דרגות הרישיון נקבעות על פי פרמטרים דומים, אך עבור תושבי ישראל מומלץ להמשיך ולעקוב אחר עדכוני משרד התחבורה.