הגיל המותר עבור פתיחת חשבון בנק

החוק עבור פתיחת חשבון בנק בישראל קובע כי הורים יכולים לפתוח חשבון חיסכון עבור ילדיהם בכל גיל, כל עוד הוא רשום על שמם, והם מבצעים את ההפקדות או המשיכות. יחד עם זאת, על מנת לפתוח חשבון בנק עצמאי יש צורך בעמידה במספר קריטריונים.

מאיזה גיל אפשר לפתוח חשבון בנק?

החל מגיל 14 ניתן לפתוח חשבון בנק צעיר באישור של ההורים ובליווי שלהם. החל מגיל 16 אפשר לפתוח את החשבון באופן עצמאי לחלוטין, ובעזרת תעודת זהות אישית בלבד. בגיל הזה ניתן גם לקבל כרטיס אשראי בחתימת ההורים, כאשר לפני גיל 16 אין אף בנק המנפיק כרטיסים מן הסוג הזה.

בגיל 14 ניתן להזמין כרטיס מידע המאפשר לבצע משיכת כסף בהתאם ליתרה הקיימת בחשבון. מגיל 16 אפשר גם להוציא כרטיס אשראי ולהזמין שיקים. בנוגע לבנקט, אפשר להנפיק כרטיס כזה גם בגיל 14, ולטעון בו סכום כסף מסוים שלא ניתן לחריגה.

מי ששואל מאיזה גיל אפשר לפתוח חשבון בנק מעוניין בדרך כלל ליהנות מהאפשרות לבצע פעולות כלכליות. יש מספר יתרונות אותם ניתן לזהות בעת פתיחת חשבון בנק:

– עצמאות כלכלית מגיל צעיר
– אפשרות לחיסכון ארוך טווח
– הנאה מתנאים טובים
– הפקדת משכורות ותגמולים
– ניצול מבצעים לגיוס לקוחות חדשים מצד הבנקים

פתיחת חשבון בנק

מדוע החוק מגביל את הגיל המותר לפתיחת חשבון בנק?

החוק התקף לגבי פתיחת חשבון בנק בישראל לא עבר שינויים מרחיקי לכת. הן המערכת הכלכלית, והן ההורים והילדים מודעים לחשיבות של הגבלת הגיל. במילים אחרות, זהו מקרה נדיר יחסית בו קיימת תמימות דעים לגבי האיסור המופיע בחוק. לבנק עצמו אין אינטרס לפתוח חשבון או לתת אשראי לקטין אשר אינו מתנהל לבדו בצורה כלכלית. ההקפדה על פתיחת חשבון בגיל 14 בליווי ההורים מקלה על בני הנוער, כאשר בגיל 16 הם כבר יכולים לצאת לדרך עצמאית לחלוטין.

השאלה מאיזה גיל אפשר לפתוח חשבון בנק תקפה גם לגבי מדינות אחרות. בארצות הברית יכולים נערים בגילאים 13-17 לפתוח חשבון בנק, כל עוד ההורים חותמים על הרשאה וערבות. חשבון כזה מגיע עם כרטיס אשראי קרדיט אשר על תקציבו מחליטים מראש. ברוב מדינות אירופה ניתן לפתוח חשבון בנק באישור הורים רק מגיל 16, ללא אפשרות לקבלת קרדיט או נטילת הלוואות. פתיחת החשבון העצמאית מתבצעת רק מגיל 18 ומעלה.

יש הרבה יתרונות לפתיחת חשבון בנק בגיל צעיר. בנוסף, השאלה מאיזה גיל אפשר לפתוח חשבון בנק תלויה במצב הכלכלי של הילד וההורה, בדרישות החיסכון ובמחשבה לטווח הארוך.