הגיל המתאים עבור טיפולי לייזר וניתוחים קוסמטיים

השאלה מאיזה גיל אפשר לעשות לייזר תלויה בסוג הניתוח הספציפי אותו מתכננים לעבור. הלייזר משמש כיום לשורה ארוכה של טיפולים, ולכל אחד מהם השלכות אחרות. להלן מספר טיפולי לייזר שכיחים והגיל המתאים עבורם:

 

  1. הסרת שיער – רופאים ממליצים על טיפולי לייזר להסרת שיער אצל בנות החל מגיל 15-16. הסיבה לכך היא המתנה עד תום תהליך ההתבגרות של הנערה וקבלת ווסת באופן מסודר, לפחות במשך שנתיים-שלוש. במילים אחרות, ניתן באופן עקרוני לבצע את הטיפול עוד לפני גיל 16, אך התוצאות האופטימליות מגיעות כאשר המצב ההורמונלי מתייצב. אצל בנים תהליך ההתבגרות מעט ארוך יותר, ולכן מומלץ על ביצוע טיפולי לייזר להסרת שיער החל מגיל 17-18.
  2. ראייה – טיפולי לייזר לשיפור הראייה או להסרת משקפיים מתבצעים בדרך כלל לאחר המלצה של רופא מומחה. הגיל המתאים עבור ניתוחי לייזר להסרת משקפיים הוא 18 ומעלה, למעט מקרים בהם המטופל מעוניין להעלות פרופיל לפני הגיוס. יחד עם זאת, יש צורך בתנאים מיוחדים על מנת לקבל הסכמה מצד הצוות הרפואי לטיפול בלייזר לפני גיל 18.
  3. טיפולי שיניים – רופאי שיניים משתמשים כיום בלייזר גם עבור טיפולי שיניים. בטיפולים אלו אין הגבלה של גיל והרופא יכול להשתמש בשיקול דעתו המקצועית על מנת להחליט על לייזר גם עבור ילדים או בני נוער.

מאיזה גיל אפשר לעשות לייזר?

יש לציין כי כל מי שעובר את גיל 18 אינו זקוק לאישור הורים על מנת לבצע טיפול רפואי. ההגבלות המופיעות לעיל הן מטעם הרופאים והחברות המבצעות את הטיפולים עצמם. לאחר גיל 18 ניתן להתייעץ עם רופא, ולוודא האם המצב הגופני מחייב או מאפשר טיפול לייזר.

טיפולי לייזר בארצות הברית

בארצות הברית לא ניתן לבצע טיפולי לייזר להסרת משקפיים לפני גיל 18. לגבי טיפולים קוסמטיים אחרים, מומלץ לבצע אותם לאחר גיל 20. חשוב לזכור כי טיפולי לייזר להסרת שיער או לצורך שינויים קוסמטיים אינם קבועים. הגוף עובר לא מעט שינויים ויכול להגיב אחרת אל הטיפולים, למרות שבכל מקרה מדובר על טיפול מאוד בטוח. הרופאים המבצעים את טיפולי הלייזר מודעים לכך, ולכן מחליטים על ביצוע הטיפול רק בהתאם למצבו הספציפי של המטופל.

לסיכום, לא קיימת תשובה חד משמעית לשאלה מאיזה גיל אפשר לעשות לייזר, ויש להתייעץ עם רופא לפני תחילת הטיפול. מנגד, ניתן לקבוע כי לא מומלץ לבצע טיפולי לייזר לפני גיל 18 או לפחות תום תהליך ההתבגרות.