החל מאיזה גיל אדם הוא בר אחריות פלילית?

מידי פעם אנו קוראים בעיתונים על בני נוער ואף ילדים אשר ביצעו פשעים שונים ועבירות – האם הם עומדים להישלח לכלא? האם אפשר בכלל לעצור אותם? האם הם צריכים ייצוג של עורך דין פלילי בירושלים ? איך בכלל מטפלים בנושא רגיש כל כך כמו פשיעה אצל ילדים ונוער? חשוב מאד להבין כי בישראל ישנו מושג אשר נקרא אחריות פלילית. האחריות הפלילית קובעת כי האדם מודע לכלל מעשיו ומבין כי הם נוגדים את החוק. בישראל קובעים את הרף של האחריות הפלילית בין השאר לפי גילו של האדם – ויש לכך השלכות עצומות על הנושא שבו אנו עוסקים.

קבוצות שונות של גילאים

  • עד גיל 12 – על פי החוק במדינת ישראל, אם ילד עד גיל 12 ביצע עברה או פשע, הוא איננו נושא בשום אחריות פלילית. מה זה אומר? שלפי החוק אסור לעצור אותו, אסור לחקור אותו באזהרה במשטרה, אסור להעמיד אותו לדין, ובוודאי שאסור לתת לו עונש. כפי שכל עורך דין פלילי בירושלים יסביר לכם, הדבר תקף גם קדימה. כלומר אם ילד ביצע עברה בגיל 11 – אי אפשר יהיה בגיל 14 להעמיד אותו על כך לדין (יש לכך גם עניין של התיישנות שעליו נסביר בהמשך).
  • מגיל 12 עד 13 – כאמור, החל מגיל 12 יש לאדם אחריות פלילית, אך זה עניין הדרגתי מאד. עד שהאדם בן 13, אמנם מותר לעצור אותו, אך ללא יותר מ12 שעות בהנחה ששופט לא מאשר את המשך המעצר. כמו כן, עד גיל 13 אמנם אפשר לעצור בן נוער – אך לא ניתן להעמידו לידן.
  • עד גיל 14 – המדרגה הבאה היא גיל 14. יש לציין שבין גיל 13 ל14, אמנם אפשר להעמיד לדין נער, אך כאן חשוב להבין כי לא ניתן לקבוע על בן נוער שבן פחות מ14 עונש מאסר. לכן בשלבים כאלה כדאי גם לפנות אל עורך דין פלילי בירושלים, כי לעתים אפשר שחוקרי המשטרה יאיימו על הילד ועל הוריו כי הוא מסתכן במאסר – למרות שלפי החוק הדבר בכלל בלתי אפשרי. כמו כן ההתיישנות עד לגיל זה היא עד לשנה לכל היותר.
  • בין גילאי 14 ל18 – המדרגה הבאה היא חשובה מאד. החל מגיל 14 ניתן להשית על בן נוער גם עונש מאסר, וניתן גם לעצור אותו ללא צו שופט ל24 שעות. עם זאת עדיין יש מספר הגבלות. עורך דין פלילי בתל אביב יסביר לכם בין השאר כי למשל אסור לעצור נער עד גיל 18 ליותר מ20 יום לכל היותר גם עם צו של שופט. כמו כן עד גיל 18 אין שום עונשי חובה או עונשי מינימום, בשום עברה.

להבין שיש עוד עתיד לנער

יש ילדים ובני נוער שלעתים מבצעים טעויות קשות כשהם היו צעירים, והם לא הבינו לעומק את האשמה בכך – לכן חשוב להבין את עניין האחריות הפלילית, וכיצד הנושא הולך ומתפתח עם הגיל.

אין באמור לעיל להוות תחליף ליעוץ משפטי כלשהו!!