החל מאיזה גיל אפשר לעבור ניתוח פזילה?

אחד מליקויי הראיה הנפוצים יחסית הוא פזילה.

נכון להיום, לפחות כ3% מכל הילדים בעולם סובלים מפזילה ברמה כזו או אחרת. במבוגרים התופעה כמובן נדירה יותר. כיום, רוב האוכלוסיה שעומדת לעבור את הניתוח הם בעצם ילדים. השכיחות של ניתוח פזילה ילדים היא גבוהה יותר משמעותית מזו של ניתוח פזילה מבוגרים. כל זה מעלה את השאלה – מהו הגיל המינימלי שממנו אפשר לעבור את הניתוח לתיקון הפזילה? מה לוקחים בחשבון? ואיך זה שיש קבוצות גיל שונות לעתים ו"קפיצות" בנושא?

היבטים על גיל ועל הניתוח
● ניתוח לפני גיל שנה – יש בהחלט תופעה נרחבת יחסית של ניתוח פזילה בגיל צעיר יותר מגיל שנה. מדוע מדובר על ניתוח פזילה נפוץ יחסית? תופעה של פזילה אצל תינוקות צעירים משישה חודשים היא נפוצה כי הראיה עדיין לא מתקבעת. לעומת זאת, אם אחרי גיל חצי שנה התינוק עדיין פוזל יש לפנות לרופא עיניים שמתמחה בנושא. אם יתברר בהמשך שלילד אכן יש פזילה שמתקבעת והיא חמורה יחסית – הדרך לתקן זאת היא בניתוח. ניתן לבצע ניתוח לתיקון פזילה גם לתינוקות בני חצי שנה, וזה הגיל המינימלי לרוב.
● ניתוח בגילאי 3-4 – קבוצת גיל שניה שכדאי להכיר היא של ילדים בגילאי 3-4. תופעה נפוצה יחסית היא ילדים שכתינוקות לא ממש שמו לב לפזילה שלהם, אך בגיל 3 לפתע הפזילה שלהם מתחילה להתקבע. גם במקרים כאלה, יש ללכת למומחים של ניתוח פזילה ילדים שיבצעו את הניתוח. ניתוח זה, כמו הניתוח לתינוקות בני חצי שנה, מתבצע בהרדמה מלאה.

ניתוח פזילה

 

 

 

 

 

 

● גיל 7 ומעלה – עוד קבוצה אפשרית היא ילדים מגיל 7 ומעלה, שלרוב גם יתלוננו על ראיה כפולה. לעתים הפזילה מתחילה בשל הניסיונות להתחיל לקרוא, לראות מה כתוב על הלוח, וכיו"ב. גם כאן יש לבצע ניתוח פזילה בהרדמה מלאה.

ומה עם מבוגרים?
כמובן שישנו גם הסעיף של ניתוח פזילה מבוגרים. מבוגרים כמעט בכל גיל יכולים לעבור את הניתוח ללא סיכונים מיוחדים.