החל מאיזה גיל מומלץ לבצע הרמת סינוס?

האם אתם מעוניינים לעבור בקרוב השתלת שיניים? יש סיכוי טוב מאד שבמסגרת תהליך ההשתלה, אתם תצטרכו גם לעבור את התהליך של הרמת סינוס. למה בדיוק הכוונה? בחלק מהמקרים בלסת העלינוה יש סכנה שמא הסינוסים יחדרו לתוך האזור שבו השתן החדש תושתל. במצב כזה, התחושה תהיה של כאבים חזקים מאד, מה גם שהשן לא תצליח להיקלט היטב בתוך הלסת. לכן מבצעים את ההרמה של הסינוסים. קודם כל מרחיקים אותם מהבסיס של עצם השן, ולאחר מכן במידת הצורך גם מחדירים כמות נוספת של עצם השן או תחליף שלה לתוך הלסת. כך בהמשך, השתל הדנטלי ייקלט טוב יותר, ואחוזי ההצלחה של ההשתלה יעלו באופן חד. אם כך, מאיזה גיל אפשר לבצע את ההרמה ומה כדאי לדעת בנושא?

 

בין הסטנדרטי לטיפולים המיוחדים

  • הרמה סטנדרטית – כשאנו מדברים על התהליך של הרמת סינוס, חשוב להדגיש שניתן לחלק אותו למקרה של הרמה סטנדרטית בקרב השתלת שיניים רגילה, וישנה הרמה מיוחדת שמבצעים אצל ילדים. במידה ומדובר על תהליך רגיל של השתלת שיניים הרי שבהגדרה, מדובר על תהליך שמתבצע החל מגיל 17 ומעלה. אין ממש הבדלים חדים בין אדם בן 17 שמבצע את התהליך לבין אדם בן 70, זולת אולי העובדה שהסיכוי לכך שיהיה צורך בהרמת סינוס הולך וגובר ככל שמדובר על אדם מבוגר יותר. כלומר, הרמות סינוס הן נדירות יחסית אצל מתבגרים וצעירים, אבל הן אפשריות לגמרי ואפשר לעבור אותן ללא כל חששות מיוחדות (הסיבה לכך שבגיל מבוגר הרמת הסינוס היא נפצה יותר היא בשל ההיחלשות של עצם השן שמלכתחילה גרמה לנשירת השן מה שהוביל בצורך להשתלה).
  • מה עם הרמות מיוחדות? – לעתים עולה הצורך לבצע הרמת סינוס אצל אנשים שגילם צעיר מ17. ככל שמדובר על בני אדם צעירים יותר, כך הדבר עשוי להיות בעייתי יותר, אבל זה לא אומר שזה לא אפשרי. כדאי לזכור שבעבר השתלות שיניים כל ללא היו אפשריות בקרב ילדים. כיום הדבר אפשרי, אך זה מחייב תשומת לב מיוחדת מצד הרופאים המטפלים. יש סיכוי טוב שיהיה צורך להחליף את השתלים בכל כמה שנים, כי הלסת גדלה כמובן. (לכן גיל 17 הוא הסממן הברור להפרדה כי החל מגיל זה הלסת כבר לא גדלה במיוחד). במידה ומדובר על השתלת שיניים אצל ילדים יש כמובן אפשרות גם לבצע את הרמת הסינוס בגילאי הילדות, אך חובה שיהיה מדובר על רופא מטפל שמתמחה בכך.

 

אז האם יש גיל מינימלי?

קשה מאד להצביע על גיל מינימלי. בשנים האחרונות נעשו השתלות שיניים חלוציות גם בקרב פעוטות בני שנה, ועוד מוקדם להגיד האם ההשתלות הללו יהיו מצליחות בשנים קדימה. נכון להיות בוצע התהליך של הרמת סינוס אך ורק אצל ילדים שהיו על סף גיל ההתבגרות.

הרמת סינוס