הנחות ופטורים בנסיעה ברכבת ישראל

הורים ונוסעים אחרים, השואלים מאיזה גיל משלמים ברכבת ישראל, צריכים להכיר את ההנחיות הרשמיות. הנחיות אלו מפורסמות על ידי רכבת ישראל עצמה ותקפות לגבי כל התחנות ללא יוצא מן הכלל. ראשית, ילדים עד גיל 5 לא צריכים לשלם על נסיעה ברכבת כל עוד הם מתלווים אל נוסע בעל כרטיס תקף. הפטור הוא לילד אחד לכל נוסע, ולכן הורה אחד לא יכול לנסוע עם מספר ילדים ללא תשלום. יחד עם זאת, ילדים עד גיל 10 זכאים להנחה של 20% ממחיר הנסיעה בקווים בינעירוניים. תלמידים בנסיעה מבית ספר או אל בית ספר זכאים להנחה של 50% ממחיר נסיעה מלא בקווים עירוניים. על מנת ליהנות מההנחה עליהם למלא טופס מתאים ולקבל אישור מרכבת ישראל.

מלבד ילדים עד גיל 5, גם מתנדבי שירות לאומי, שנת שירות ושל"ת, ועיוורים זכאים לנסיעה חינם בהינתן תנאים מסוימים. מעבר לכך, יש נוסעים הזכאים להנחה כגון:

– אזרחים ותיקים
– סטודנטים
– בעלי מוגבלויות
– מלווה עיוור
– קבוצות מאורגנות

אז מאיזה גיל משלמים ברכבת?178804991

אין חוק רשמי הקובע מאיזה גיל משלמים ברכבת, ולכן ההנחיות ניתנות מטעם ראשי הרכבת בעצמם. כדאי לציין כי לאורך השנים לא בוצעות שינויים מרחיקי לכת בהוראות החוק, מלבד הוספת זכאות ופטורים.

מבחינת הורים וילדים, הנסיעה ברכבת יכולה להיות מאוד משתלמת בהשוואה לאמצעי תחבורה אחרים. מחיר הרכבת אמנם גבוה יותר מעלות האוטובוס, אך הוא נמוך בנסיעה במונית או ברכב פרטי. מעבר לכך, הרכבת מציעה מידה מסוימת של נוחות המגולמת גם היא בעלות הנסיעה של מבוגרים וילדים.

עלויות נסיעה ברכבת באירופה ובארצות הברית

גם ברחבי אירופה שואלים תיירים ומקומיים מאיזה גיל משלמים ברכבת. עד שני ילדים מתחת לגיל 5 יכולים לנסוע בחינם עם כל נוסע משלם. עם זאת, אותם ילדים לא יכולים לתפוס כסא של נוסע משלם, ולכן הם עשויים להידרש לעמוד או לשבת על ברכי הנוסע המבוגר. ילדים בגיל 5 עד 15 יכולים לקבל הנחה של 50% בנסיעה ברכבת, וזאת ברוב סוגי הכרטיסים.

ברכבות המופעלות על ידי חברת Amtrak בארצות הברית ההנחיות דומות לאלו הקיימות בישראל: ילדים עד גיל שנתיים לא משלמים, אך מוגבלים בילד אחד פר נוסע משלם, בעוד בין הגילאים 2-15 הם נהנים מתעריף מופחת.

בסופו של דבר, מחיר הנסיעה ברכבת אינו מהווה פקטור משמעותי בהחלטה האם לנסוע בתחבורה ציבורית. יש מערכת שיקולים נוספת אשר עוזרת להורים להכריע ולהחליט מתי לנסוע ברכבת, ומתי לשלם על נתיב אלטרנטיבי.