השכרת רכב בארץ ובעולם

לא קיים חוק הקובע מאיזה גיל אפשר להשכיר רכב, ולכן חברות ההשכרה רשאיות להסדיר בעצמן את הנהלים. הסיבה לכך היא שבאופן כללי, כל אזרח בעל רישיון רלוונטי יכול לנהוג – בין אם מדובר על רכבו הפרטי או על רכב שכור. מצד שני, חברות ההשכרה אינן מעוניינות לקחת סיכון, ולהשכיר את הרכב עבור נהג חסר ניסיון.

הגיל המינימאלי בו ניתן לשכור רכב דרך רוב החברות בארץ הוא 24. בגיל הזה אפשר ליהנות מחוזה השכרה סטנדרטי, מחירים סבירים ותנאים רגילים. יחד עם זאת, נהגים צעירים יותר יכולים למצוא חברות אשר יסכימו להשכיר להם רכב בתעריפים מיוחדים. תנאי הסף לחתימה על הסכם שכירות הוא רישיון בר תוקף לשנתיים לפחות. במילים אחרות, נער בן 17.5 לא יכול לשכור רכב אצל אף חברה.

בתוך התעריפים המיוחדים עבור נהגים מתחת לגיל 24 מגלמת חברת ההשכרה את הסיכון שהיא נוטלת. גם חברת הביטוח המעניקה את הפוליסה מהווה פקטור משמעותי בהחלטה מאיזה גיל אפשר להשכיר רכב, ובכל מקרה יכול רק הנהג שרשום בהסכם השכירות לנהוג ברכב השכור. הביטוח לא מקיף נזקים לצמיגים ולמרכב התחתון, בגינם השוכר נושא באחריות מלאה.

השכרת רכב

תעריפי השכרת רכב באירופה ובארצות הברית

התשובה לשאלה מאיזה גיל אפשר להשכיר רכב משתנה בין חברותה ההשכרה השונות. יתרה על כך, באירופה ניתן למצוא הבדלים גם בין המדינות השונות. הפרמטרים הקובעים את הגיל המינימאלי להשכרה הם המדינה, גיל הנהג והניסיון. להלן מספר מדינות בולטות, והגיל המותר להשכרת רכב בכל אחת מהן:

– צרפת – החל מגיל 21, עם ניסיון של שנה

– איטליה – החל מגיל 21, עם ניסיון של שנה

– לוקסמבורג – החל מגיל 23, עם ניסיון של שנה

– הולנד – החל מגיל 21, עם ניסיון של שנתיים

– ספרד – החל מגיל 18, עם ניסיון של שנה

– שוודיה – החל מגיל 19, עם ניסיון של שנה

– בריטניה – החל מגיל 21, עם ניסיון של שנה

בארצות הברית קשה לשכור רכב מתחת לגיל 25, אולם במספר מדינות ניתן למצוא חוקים המקלים על כך. מנגד, חוקים אלו אינם באים על חשבון הסיכון אותו לוקחים כאמור חברות ההשכרה, ולכן התעריפים עבור שוכרים צעירים צפויים להיות גבוהים במיוחד.

אז מאיזה גיל אפשר להשכיר רכב?

לסיכום, אין ספק כי הנושא של השכרת רכב מעלה נקודות מעניינות. בעוד המחוקק אינו מתערב וקובע הגבלות, חברות ההשכרה מעדיפות לוותר על לקוחות, ובלבד שלא יצטרכו לשאת בסיכון המערב נהיגה של נהג צעיר.