מאיזה גיל אישה יכולה לשמש כאם פונדקאית?

האם את מעוניינת לשמש כאם פונדקאית? האם אתם מתעניינים באופן כללי בהליך הפונדקאות? כך או כך, יש כל מיני נושאים הקשורים להליך הפונדקאות שאתם חייבים להתייחס אליהם. אחד הדברים שתמיד יש להתייחס אליהם, הוא הגיל של האם הפונדקאית. מדוע בעצם, נקבע גיל מסוים עבור אם פונדקאית? על כך בדיוק אנו נסביר לכם במאמר הקרוב. מלכתחילה נסביר, כי קיים גם גיל מינימלי וגם גיל מקסימלי. החוק בישראל קובע כי מי שרוצה לשמש בתור אם פונדקאית חייבת להיות בת 22 לפחות בעת תחילת התהליך, ואסור שתהיה מעל לגיל 38 בעת ביצוע התהליך. אז למה זה נקבע כך?

 

הסיבות לקביעה המינימלית והמקסימלית

  • מדוע גיל 22 הוא המינימלי? – נכון שנשים הן פוריות עוד מתחילת גיל ההתבגרות, אבל יש כמה טעמים לקביעת גיל 22 כגיל המינימלי עבור אם פונדקאית. קודם כל – לאורך גיל ההתבגרות, וגם מעט לאחריו, מצבה ההורמונלי של האישה עדיין איננו יציב ויש לחכות ולוודא שהוא תקין. מעבר לכך קיים היבט סוציאלי. קיים חשש שמא אישה צעירה מידי שזקוקה לכסף תבחר במצב הפונדקאות כרצון להיחלץ מעוני, והמדינהפונדקאות מעוניינת למנוע מצב שבו הפונדקאות משמשת כמנגנון לעניים. ממילא אגב, נקבע שאם פונדקאית חייבת להיות עם הריון אחד מוצלח קודם לפחות, כך שנשים רבות מתחת לגיל 22 כך או כך לא עומדות קריטריון.
  • מדוע גיל 38 הוא המקסימלי? – מהצד השני, מדוע בעצם נקבע כי אם פונדקאית לא יכולה להיות מבוגרת מגיל 38? יש הרי נשים רבות שנותרות פוריות אפילו אחרי גיל 50. הסיבה לכך היא, שאחרי גיל 38 הסיכוי להצלחת ההיריון יורד באופן משמעותי מאד. מאחר שיש רצון למנוע מגופה של האישה הפונדקאית להיות במצבי חירום, ואחרי גיל 38 כושר הילודה יורד משמעותית, נקבע גיל 38 כגיל המקסימלי.

 

האם יש מצבי ביניים לאם פונדקאית?

כמובן שיש כל מיני שאלות הנגועות לגיל האישה בעיקר במצבי הביניים – למשל מישהי שהיא בת 21 אבל עד תחילת ההיריון או במהלכו תהיה בת 22 או ההפך – מישהי שכעת היא בת 38 אך בזמן ההיריון תהיה בת 39. יש לוודא זאת מול הוועדה שמאשרת את הליך הפונדקאות בישראל, והיא תוכל לתת לכם את התשובה.