מאיזה גיל אפשר לבצע יישור שיניים לילדים?

רוב רופאי השיניים מסכימים שיש להמתין עד שכל השיניים הקבועות של הילד יסיימו לבקוע כדי לבצע יישור. יחד עם זאת, כיום יש גם גישה שגורסת שעדיף להימנע מהמתנה. הורים שממתינים יותר מדי עלולים להביא את הילד למצב בו המקום המיועד לבקיעת השן מצטמצם והופך להיות לא מספיק. בנוסף, ילדים בגילאי 12-14 שמגיעים בפעם הראשונה לבדיקה אורטודנטית עשויים להתלונן על ניבים שבוקעים מחוץ לקשת השיניים. מיקום זה פוגע בדימוי העצמי של הילד ובתחושת הביטחון.

לאור האמור לעיל קל יותר להבין מדוע מומלץ להתחיל לבצע מעקב אצל אורטודנט ילדים בערך מגיל 7. זהו הגיל שבו ניתן לאבחן אובדן מוקדם של שיני חלב, בעיה תפקודית מסוימת או בעיה אסתטית. מגיל 11 ניתן לבצע טיפולים אורטודנטיים ליישור שיניים ולטפל במקרים של מרווחים בין השיניים. לאחר מכן ובגיל ההתבגרות אפשר לבצע מגוון רחב יותר של טיפולים כדי להשיג תוצאות קבועות.

יישור שיניים לילדים

למה כדאי לבצע יישור שיניים לילדים בגיל מוקדם?

המלצה של אורטודנט על יישור שיניים לילדים בגיל מוקדם יכולה להבטיח שורה ארוכה של יתרונות:

א. שיפור הביטחון העצמי – תחושת הערך העצמי של ילדים מושפעת ישירות מהמראה החיצוני שלהם. בעזרת טיפולי יישור שיניים ניתן לא רק למנוע הצטברות של בעיות דנטאליות בחלל הפה, אלא גם לשפר את הביטחון העצמי בתקופה יחסית קצרה.

ב. אמצעים בלתי נראים – יש כיום מגוון רחב של שיטות ליישור שיניים ללא צורך בגשר. המאפיין העיקרי של השיטות הללו הוא שימוש באמצעים בלתי נראים, שלא גורמים לילד מבוכה או בושה. בנוסף, בחלק מהשיטות ניתן להסיר ולהרכיב מחדש את הגשר כדי לצחצח שיניים ולהשתמש בחוט דנטאלי.

ג. מניעת הצורך בניתוח – טיפולי שיניים בשלב מוקדם משמשים בין היתר לתיקון סטייה של הלסת. סטייה כזו עלולה להצריך ניתוח, אך המפגש עם האורטודנט בגיל צעיר מבטיח מעקב ובקרה.

לסיכום, יישור שיניים לילדים מתבצע בגילאי 7-11 או בגיל ההתבגרות. סוג הטיפול נבחר לפי מאפייני המקרה ומצב השיניים אצל הילד.