מאיזה גיל אפשר להוציא אזרחות ספרדית?

אזרחות ארופאית היא יתרון גדול

בעקבות יצירת האיחוד האירופי, הורדו הגבלות רבות מספור על מנת לעודד את אזרחי האיחוד להשקיע כספים, לטוס לחו"ל ובאופן כללי להניע את הכלכלה האירופאית והעולמית. אחד היתרונות הבולטים, למשל, הוא מעבר חופשי ממנו נהנים כל אזרחי האיחוד למדינות החברות באיחוד גם כן. בנוסף, מדינות אחרות מקלות בכניסה, השקעה ומתן ויזה או אשראי לאזרחים המוכרים כאזרחי האיחוד האירופי, מתוך הנחה כי מדינות אלו מציגות סטנדרט גבוה מרוב מדינות העולם.
בפברואר 2014 פרסם משרד המשפטים הספרדי הצעת חוק, אשר יאפשר לצאצאי גירוש ספרד היהודים לקבל אזרחות. ספרד נחשבת לחברה באיחוד, ולכן אזרחות ספרדית נושאת עמה את כל היתרונות של שאר מדינות האיחוד. נכון לעכשיו אין מגבלת גיל.

מה כדאי לדעת לפני שמוציאים אזרחות?

ישנם מספר דברים שכדאי לדעת לפני שמוציאים אזרחות ספרדית:
• החוק יסתיים בקרוב- החקיקה הושלמה בשנת 2015 בחודש יוני, לתקופה של כשלוש שנים. ככל הנראה, החוק לא יוארך מעבר לתקופה זו. לאלו המבקשים לקבל אזרחות ממדינת ספרד, כדאי למהר.
• החוק קיים גם בפורטוגל- ניתן בנוסף להגשת בקשה לאזרחות ספרדית, להגיש בקשה לאזרחות ממדינת פורטוגל. הבקשות יכולות להיות מוגשות במקביל ואין צורך להמתין לתשובה מבקשה אחת לפני הגשת בקשה אחרת.
• התנאים לקבלת אזרחות הם קשים- ההליך מסובך ודי יקר. לאלו המבקשים לקבל אזרחות, צריך לעבור חמישה שלבים עיקריים: הוכחת קשר משפחתי למגורשי ספרד, הוכחה על שליטה ברמה הנדרשת בשפה הספרדית, הוכחת קשר קיים לספרד, חקירה על- ידי נוטריון ספרדי בספרד, בחינה על המורשת, ההיסטוריה, החוקה, בתי המחוקקים והממשל הספרדיים.

אזרחות ספרדית

אז מה עושים?

כפי שצוין, ההליך לקבלת אזרחות ספרדית הוא ארוך וקשה. יש לשקול היטב האם כדאי להגיש בקשה, שכן בנוסף לקשיים שמערימה ממשלת ספרד על אלו הדורשים אזרחות, ההליך עצמו גם יקר יחסית. ייתכן וכדאי להיוועץ עם משרד עורכי- דין, בדגש על כאלו עם קשרים לספרד דרך משרד עורכי- דין הממוקם שם, כדי לחסוך בזמן ובעלויות. בגדול, למי שלסבו או סבתו יש קשרים לספרד, בעל קישורים הנדרשים בספרד (כל תחום) או לאלו המעוניינים בעסקת נדל"ן בספרד, כדאי לברר בנושא.