מאיזה גיל אפשר להחליף גלגל?

אין הגבלה חוקית בשאלה מאיזה גיל אפשר להחליף גלגל. יחד עם זאת, החלפת צמיגים היא פעולה שמתבצעת בדרך כלל על ידי אדם בוגר, או לפחות על ידי אדם בעל רישיון נהיגה. המשמעות היא שבפועל מתבצעות ההחלפות מגיל 16.5 ומעלה. הדגש צריך להיות על החלפת צמיגים באופן בטיחותי ותוך הקפדה על מספר כללי מפתח:

א. מיקום הציוד – מי שחושש מפני הצורך בהחלפת צמיגים חייב להכיר את מיקום הציוד שיש לו ברכב. יש לנצל את השגרה על מנת לוודא שכל הציוד במקום ושהוא במצב תקין. הציוד הנדרש הוא מגבה, צמיג רזרבי, מפתח ברגים, וסט זוהר וכמובן משולש אזהרה. במידה ועוצרים בצד הדרך יש סיכון גבוה לפגיעת רכבים חולפים, לכן עדיף להרחיק ילדים ולהכריח אותם להישאר בתוך הרכב.

ב. עצירה ולבישת אפוד זוהר – במהלך התקר עצמו תצטרכו לעצור בצד הדרך. בחרו היטב את המקום שבו אתם עוצרים ושימו לב לתאורה טבעית או מלאכותית. נהגים מנוסים יעצרו כמה שיותר רחוק מהתנועה, ירימו את הבלם הידני ויעבירו את תיבת ההילוכים למצב חניה. יש להפעיל גם את אותות החירום כדי להתריע.

ג. שחרור הברגים – הסיבה להגבלה מעשית על הגיל המינימאלי להחלפת גלגלים ברכב היא הצורך במאמץ פיזי. במילים אחרות, גברים ונשים מתחת לגיל 16-18 יתקשו מאוד לשחרר את הברגים של הצמיג. יש לחבר את מפתח הברגים לבורג כאשר הצד האחורי מופנה לצד המשחרר, לעמוד על מפתח הברגים ולהפעיל את משקל הגוף.

החלפת צמיגים

איך מתבצעת החלפת צמיגים בשטח?

כל השלבים המפורטים לעיל מייצגים רק את ההכנה להחלפת צמיגים בשטח או על הכביש. לא משנה בני כמה אתם, תצטרכו לבצע את הפעולה בסבלנות ולשמור על כללי הבטיחות. הכניסו את המגבה מתחת לרכב, העלו אותו בתנועה סיבובית ושחררו את כל הברגים.

לסיכום, החלפת צמיגים מתבצעת מהגיל המינימאלי לקבלת רישיון והיא מחייבת בטיחות. הרימו את הצמיג החלופי וחברו אותו, הבריגו קלות את הברגים בעזרת הידיים וחזקו אותם רק לאחר שתורידו את הרכב לקרקע.