מאיזה גיל אפשר להיות בודק חשמל?

העבודה בתור בודק חשמל נחשבת לאחת מהעבודות הטובות ואף המבטיחות באופן יחסי. אדם שעובד כבודק חשמל רשאי בעצם לפקח על מערכות חשמל ועל תשתיות חשמל, והוא יכול לאשר אף תוכניות חשמל. בשונה מטכנאי חשמל אם כן, יש פה גם מימד של פיקוח ובקרה, ולכן הדרישה לבודקים היא כמובן גבוהה יותר, והתחרות קטנה יותר. אם כך, מאיזה גיל אפשר כבר לעבוד כבודק חשמל? בשביל להבין את הגיל  המינימלי – יש להסתכל על הדרישות.

להבין את הדרישות המקדימות

  • המדרג – קודם כל, השאלה היא איזה סוג של בודקים אתם רוצים להיות. יש אפשרות להיות בודק חשמל מדרג 1, דרג 2 או דרג 3. מדרג 1 אתם חייבים להיות לפחות טכנאי חשמל עם ותק של 4 שנים, לדרג 2 עליכם להיות עם ותק של 4 שנים בתור הנדסאי חשמל, ולדרג 3 עליכם להיות עם ותק דומה בתור מהנדסי חשמל – כלומר להיות בוגרי תואר ראשון.
  • תנאי לימודים לתנאי המקדים – כעת נסתכל על התנאי המקדים: טכנאי, הנדסאי ומהנדס. מובן שכדי לעבוד בתור מהנדסים, עליכם להיות בוגרי תואר ראשון באקדמיה, ולשם כך יש להתקבל עם ציוני בגרות ופסיכומטרי – מה שאומר שאפשר להתחיל בלימודים לכל הפחות מגיל 18 ולסיים אותם מגיל 21. התנאי להנדסאים הוא נמוך יותר וכולל רק בגרות, בעוד שבכדי להיות טכנאי חשמל – עליכם להיות רק בוגרי 10 שנות לימוד, ולכן אפשר להתחיל ללמוד זאת עוד מגיל מוקדם יחסית.
  • לא לשכוח את הוותק – אל תשכחו שעל מנת לעבוד בתור בודק חשמל, עליכם גם לצבור ותק בכל אחד מהתנאים המקדימים, ולכן זה אומר שלכל הפחות אתם כנראה תוכלו להתחיל לעבור את הקורס סביב גילאי 22-24, בהנחה שהתחלתם בגיל מקודם את הלימודים בתחום.

בודק חשמל

ויש עוד כמה היבטים

רוב האנשים לא בהכרח מוציאים תואר טכנאי או מהנדס כבר בגיל 18, כי רבים קודם כל משרתים בצבא, מה שאומר שעוברים את ההכשרה הראשונה רק בגיל 21, ויש לקחת זאת בחשבון. עם זאת, אם נתעלם מכך, הרי שככל הנראה גיל 23 הוא הגיל המינימלי שהחל ממנו אפשר להתחיל ללמוד את המקצוע.