מאיזה גיל אפשר להיות מתקין דודי שמש?

מאיזה גיל אפשר להיות טכנאי להתקנת דודי שמש?

טכנאי המציע שירותי התקנת דודי שמש עובר הסמכה במסגרת קורס שרברבות. היות ותנאי הקבלה לקורס הם בדרך כלל 10 שנות לימוד, ניתן לומר ברמה גבוהה של ודאות שהגיל המינימאלי לעסוק בתחום הוא 16

שירותי התקנת דודי שמש מבוצעים בכל רחבי הארץ על ידי טכנאים מוסמכים. ההסמכה מבוססת על קורס ייעודי המועבר באחד ממוסדות ההשכלה המוכרים על ידי משרד התמ"ת. קהל היעד ללימודי אינסטלציה כולל מנהלי עבודה, מנהלי שירותים טכניים ועוד. יחד עם זאת, תנאי הקבלה לקורס הם תעודה המעידה על 10 שנות לימוד ומעלה וראיון קבלה אישי. זו הסיבה שקשה לעסוק בתחום האינסטלציה בכלל והתקנת דודי שמש בפרט לפני גיל 16.

מועמד מעל גיל 16 יכול לעבור חלק מההסמכה בתחום האינסטלציה במסגרת אחת המכללות הטכנולוגיות. לחילופין, הוא יכול להירשם לקורס כמעט בכל מוסד לימודים בארץ מגיל 18 ומעלה ולאחר סיום כל שנות הלימודים הנדרשות במערכת החינוך הפורמאלי. הקורס עצמו נמשך 6-7 חודשי לימוד, הוא כולל הכנה למבחני ההסמכה של התמ"ת וניתן להתחיל לעסוק בתחום תוך כדי סיום ההכשרה.

מדוע יש הגבלת גיל על מקצועות בתחום האינסטלציה?

הסיבה העיקרית להגבלת גיל במקצועות כמו התקנת דודי שמש קשורה לשיקולי בטיחות. רק טכנאי שעובר הסמכה יודע כיצד להתמודד עם הבעיות הנפוצות בהתקנת דודים ולפתור אותן מבלי לסכן את עצמו או את הסביבה:

א. התאמת הדוד לצרכי הלקוח – טכנאי מנוסה שעובר קורס יסודי יכול לעזור ללקוח לבחור את הדוד שמתאים לו. הבחירה מתבצעת לפי נפח הדוד, מספר הנפשות במשפחה, אופי השימוש והמיקום של הדירה או הגג. התאמת הדוד לצרכי הלקוח תחסוך זמן במהלך ההתקנה ותאפשר ניצול אופטימאלי של אנרגיית השמש.

ב. מערכות מים וביוב – טכנאי אמור להיות בקיא בסוגים שונים של מערכות מים וביוב. מערכות מן הסוג הזה הן חלק בלתי נפרד מתהליך ההתקנה של הדוד. הטכנאי צריך לחבר את הדוד לפי הוראות היצרן, לוודא זרימה תקינה של מים ולמנוע מצב של קורוזיה, בלאי, שחיקה וחלודה.

ג. מערכות חשמל – דגמים מסוימים של דודי שמש מגובים במנגנון חשמלי שתפקידו לחמם את המים בתקופת החורף או בימים מעוננים. כתוצאה מכך, הטכנאי נדרש להתעסק עם מערכות החשמל. טכנאי מוסמך יקפיד על כללי הבטיחות כאשר הוא מטפס על הגג ויוודא הארקה לפני שהוא מפרק דוד ישן ומרכיב את הדוד החדש.

אפשרויות תעסוקה בתור טכנאי התקנת דודי שמשהתקנת דודי שמש

התקנה של דודי שמש מבוצעת על ידי טכנאים פרטיים, נציגי חברות ותאגידים וגם אינסטלטורים המחזיקים ברקע והסמכה בתחומים שונים. עדיף להזמין איש מקצוע כדי לבצע את ההתקנה ולא לנסות לחבר את הדוד למערכת החשמל והמים באופן עצמאי. אפשרויות התעסוקה שיש לטכנאי מעל גיל 18 כוללות השתלבות בתפקידי מפעלים, ארגונים ציבוריים, תאגידי תברואה, קבלני ביצוע ועוד. בנוסף, מעל גיל 18 קל יותר להירשם לקורס פיקוח מערכות אינסטלציה סניטריות ולהרחיב את התעסוקה והידע.

לסיכום, אפשר להשתלב בתחום האינסטלציה מגיל 16 אך סיכויי הקבלה לקורסים הייעודיים עולים משמעותית בגיל 18 ומעלה. מטרת הקורסים היא להכשיר אנשי מקצוע מובילים לצורך התקנה וטיפול בתקלות נפוצות בדודי שמש. הקורסים מתאימים למי שמתעניין בתחום האינסטלציה או רוצה להשתלב בתעשייה הפרטית והציבורית. את הקורס ניתן לעבור לצורך הסמכה לפני פתיחת עסק או מתן שירותים ללקוחות ובעלי בתים. הטכנאי מקבל הסמכה של משרד התמ"ת והוא יכול להעשיר את הידע עם קורסים נוספים.