מאיזה גיל אפשר להיות נהג אוטובוס?

שירותי הסעות פרטיים וציבוריים ניתנים על ידי נהגים עם רישיון שמוסמכים לכך על ידי משרד התחבורה. יחד עם זאת, הגיל המינימלי לקבלת רישיון נהיגה לא מספיק לצורך נהיגה על אוטובוס. אלו הדרגות הרלוונטיות לפי הנחיות מעודכנות של המשרד:

א. דרגה 1D – זהו רישיון המקנה אפשרות לנהוג על מוניות, רכב סיור ואוטובוס זעיר ציבורי. הנהיגה המותרת היא על אוטובוס זעיר ציבורי במשקל של עד 5,000 ק"ג בלבד, ועם מספר מקומות של עד 16 נוסעים מלבד הנהג. מבחינת שירותי הסעות, מדובר בעיקר על דרגה המשמשת לנהיגה על מיניבוס.

הגיל המינימלי למבחן עיוני בדרגה 1D הוא 20 וזהו גם הגיל המינימלי למבחן מעשי. לעומת זאת, הגיל המינימלי ללימוד הוא 18 והגיל המינימלי לקבלת רישיון הוא 21. אין צורך במספר שיעורים מינימלי כדי לקבל את הרישיון.

ב. דרגה D – זהו סוג רישיון רשמי לאוטובוס. ניתן לבצע עבורו מבחן עיוני ומעשי מגיל 20 וללמוד אליו מגיל 18, כאשר הגיל המינימלי לקבלת רישיון הוא גם כאן 21. מי שמחזיק ברישיון נהיגה בדרגה B צריך לעבור לפחות 40 שיעורים כדי לקבל את הרישיון, בעוד מי שמחזיק ברישיון נהיגה לרכב פרטי מדרגה 1C יכול להסתפק במינימום 30 שיעורים.

התנאים לקבלת רישיון 1D ונהיגה על אוטובוס במסגרת שירותי הסעות הם 8 שנות לימוד לפחות, שנתיים ותק ברישיון בדרגה C או D, עמידה בתנאי תקנה 15ב' לתקנות התעבורה והצלחה במבחן חדות ראייה. אדם בעל רישיון בדרגה D רשאי לנהוג ברכב מדרגות B או 1D, ברכב מדברי ובטיולית במשקל כולל מעל 3,500 ק"ג וגם ברכב סיור.

שירותי הסעות בירושלים

שירותי הסעות עם אוטובוס זעיר פרטי

בכל הנוגע לשירותי הסעות שניתנים על בסיס אוטובוס זעיר פרטי, דרגת הרישיון הרלוונטית עבור הנהגים היא 3D. זהו הרישיון לאוטובוס זעיר פרטי והתנאים לקבלתו הם ותק של שנתיים לפחות בדרגה B ומבחן שליטה.

החוק מחייב את הנהגים לעבור קורס לאוטובוס זעיר פרטי ומבחן שליטה על רכב 2M במשקל של 2,400-5000 ק"ג.