מאיזה גיל אפשר להתחיל ללמוד שחיה?

הורים רבים מתבלטים מאד בשאלה, מאיזה גיל כדאי להם להתחיל ללמד את הילד שלהם לשחות. קיימות כמה אסכולות שונות, שלעתים יש ההן דעה קיצונית יחסית. חשוב מאד לציין שכאשר מדובר על שחיה הכוונה היא לשחייה עצמאית. כלומר – לא לאותם שיעורי שחיה לפעוטות שההורים נמצאים איתם, אלא שיעורים שבהם הילד לומד לשחות באופן עצמאי לחלוטין ללא מצופים, בין אם בבריכה רגילה, או אחרי שאתם הזמנתם בניית בריכה ביתית והוא יוכל לשחות גם בבית.

 אז מתי מתחילים? ועוד טיפים חשובים

  • הגיל להתחלה – להיכרות ראשונית עם המים כאמור אפשר לבצע גם בגיל מוקדם מאד. באשר להתחלה של שחיה עצמאי, בגיל 4 אפשר להתחיל להרגיל את הילד באופן משמעותי, בין אם דרך בניית בריכה ביתית או ללכת לבריכה ציבורית. החל מגיל חמש, כבר אפשר ממש להתחיל בשיעורים עצמם.
  • איזה כישורים נדרשים? – הסיבה לכך שרק מגיל 4-5 הילד יכול להתחיל ללמוד לשחות (ולעתים גם גיל 6), היא שיש יכולות שמתפתחות רק החל מגיל זה. יש לזכור שכדי לשחות על הילד להיות מצויד בקואורדינציה, ביכולת קשב, בשליטה על הנשימה, במוטוריקה וחשוב מכל – גם במוטיבציה ומשמעת עצמית. אצל ילדים קטנים במיוחד הדבר פשוט לא מתאפשר, ולכן ממתינים לגילאים הנ"ל.
  • היכן לומדים לשחות? – לרוב, כדאי לשלוח את הילד לחוג שחיה. אפשר לעשות את זה עם מורה פרטי במסגרת של אחד על אחד, או לרשום את הילד לחוג כללי עבור בני גילו, כך שהרמה תתאים לקצב שלו.

 מאיזה גיל אפשר לשחות

והיכן מתחילים לשחות?

אפשר בהחלט לשקול את הרעיון של בניית בריכה ביתית, בתור אזור בטוח שבו הילד יוכל לשחות ולהתאמן תחת השגחתכם וכך לפתח את היכולות שלו. מעבר לנושא זה, אפשר כמובן גם לדאוג לחוגים למתקדמים, נסיעה לבריכות שחיה ציבוריות, ועוד.