מאיזה גיל אפשר להתייעץ עם חוקר פרטי?

 

חוקר פרטי

חוקר פרטי

התייעצות עם חוקר פרטי יכולה באופן עקרוני להתבצע בכל גיל. גם ילד עם כישורי שפה מגיל 4-5 יכול לשאול חוקר פרטי מה העבודה שלו, מה מיוחד בה וכיצד הוא מבצע אותה. יחד עם זאת, סביר להניח שילדים בגילאים הללו לא יתעניינו בנושא של חקירות. במילים אחרות, אין תשובה חד משמעית ומשפטית או חוקית לשאלה מאיזה גיל אפשר להתייעץ עם החוקר. יש לבחון כל מקרה לגופו ולבדוק את הפרמטרים הבאים:

א. אופי הסיטואציה – ילדים להורים בתהליכי גירושים מוצאים את עצמם לעיתים בסיטואציה לא פשוטה. אם אחד מבני הזוג מחליט לנהל מעקב אחר בן הזוג השני, ילדים בגיל בית ספר ותיכון מבינים היטב מה מתרחש. הם יכולים להתייעץ עם החוקר לגבי המשמעות של הממצאים ולערב במידת הצורך את ההורים.

ב. אופי משפטי – לעיתים מתבצעת פנייה לאנשי מקצוע לצורך טיפול בעניינים פליליים. כאן השאלה היא האם הילד הוא זה שעומד במרכז החקירה, או לחילופין משמש בתור עד ראייה. שירותי הייעוץ הם חלק בלתי נפרד מהטיפול במצבים הפליליים והם דורשים פיקוח ואישור מצד בית משפט.

ג. המלצות של גורמי סעד – יש מקרים בהם גורמי סעד כמו עובדים סוציאליים ממליצים לילדים לפנות לאנשי מקצוע לצורך ניהול מעקב, התייעצות וכדומה. המלצה של גורם סעד נבדקת לפי האינטרס שטוב לילד. המלצה לילד מעל גיל 16 תהיה שונה מהמלצה לילד בגן או בבית ספר יסודי.

למה יש משמעות לגיל?

שירותי הייעוץ חושפים את הילד לשורה ארוכה של שיקולים אותם הוא לא תמיד מכיר. חוקר פרטי צריך להיות מודע לכללי האתיקה ולמלא אחריהם. עליו לעשות הכל כדי להימנע מלסכן את הילד או לחשוף אותו למידע לא ראוי.

יש משמעות לגיל כדי להגן על הילד וגם על החקירה. ילדים בגיל צעיר מדי לא מבינים מה מוטל על הכף והם עלולים להיפגע בטווח הקצר והארוך. השמירה על הגיל היא אחריות של החוקר וגם של המשפחה. בנוסף, בחלק מהמקרים היא מחלק מהטיפול המשפטי או הסיעודי.