מאיזה גיל אפשר להתייעץ עם עורך דין פלילי?

פעמים רבות, קטינים רבים מסתבכים בפלילים או בחשדות לפלילים ונדרשים לייעוץ של עורך דין פלילי. בגילאים קטינים, יידרשו הילדים להתלוות לאפוטרופוס החוקי שלהם על מנת להתייעץ עם עורך דין פלילי. מעבר להשלכות המשמעותיות שיש לפתיחת תיק פלילי עבור ילדים אלה, הם פעמים רבות, יתקשו להבין את שלל העצות או ההשלכות המשפטיות.

מאיזה גיל ניתן להתייעץ עם עורך דין פלילי

עורך הדין יידרש לייצג את הקטינים ביית משפט, ולפעמים בבית משפט לנוער, על פי סוג וחומרת העבירות. עליו להיות ערני לגיל המתייעצים, לצרכיהם ולרמת הבנתם. מחובתו של עורך הדין לייעץ, להסביר וללוות את החשוד או הנאשם במהלך המשפט. במקרה של ילדים מתחת לגיל 18, רצוי וכדאי לבחור באיש מקצוע אשר התנסה עם נוער בגיל זה, כך שיש לו את הסבלנות והסובלנות הדרושה, על מנת להסביר לו את השלכות התיק ולהתמודד עם תובנותיו.

משמעותו החיונית של עורך דין פלילי

 

החוק הפלילי הינו מורכב ולפעמים קשה לתפיסה אף להבנתו של האדם הבוגר. מעבר לכך, עמידה בבית משפט מחייבת את הנוגעים בדבר להבין לעומקם את החוקים ולדעת למצוא את הפריצות או התחומים האפורים, בכדי למוטט את הטענות הקיימות. לרוע המזל, אי הבנה של החוק לאשורו, או אי הסכמה לפעמים לייעוץ ועצה מפי עורך דין פלילי, עלול להעלות בעונשים כבדים. משמעותו של עורך הדין הינה חיונית בכל השלבים, החל מתהליך פתיחת התיק והחשדות הראשוניים ועד לליווי המשפט, ייצוג וחתימה על הסכם בין הצדדים, במידת האפשר.

יש להשקיע מחשבה רבה בבחירת איש המקצוע המתאים ביותר, הן מבחינת תחום התמחותו, ניסיונו ורצונו לעבוד עם קטינים. מכיוון שלבחירה זו יהיו השלכות על עתיד הנער, אין להקל בכך ראש, ויש לפעול כבר מהשלבים הראשונים. ישנה אפשרות להחליף את עורך הדין במהלך השלבים השונים, אולם מצב זה יהיה מורכב יותר ויארך זמן רב יותר.

פעילותו של עורך דין פלילי לפני המשפט

בדרך כלל הייעוץ המשפטי צריך להתחיל משלב החשדות הראשוניים, כך שעורך הדין יוכל לייעץ לגבי התשאול במשטרה, השאלות אשר הולכות להישאל, שאלות שיש לענות עליהן ואחרות שלא, ועוד. למרות שעלות הייעוץ עלולה להיות גבוהה, היא עשויה לחסוך זמן רב בבית המשפט, או אף לזכות את החשוד עוד בטרם הגיעו לבית המשפט.

ישנו יתרון להיכרות מוקדמת של היועץ עם הקטין, כך שהשיחות נעשות ברמה חברית ופתוחה יותר. אולם, פעמים רבות, מצב זה לא מתאפשר, ויש לבסס את מערכת היחסים הנכונה והמתאימה ביותר לשני הצדדים באופן המהיר ביותר.