מאיזה גיל אפשר ללמוד חשמלאות?

מועמד עם 12 שנות לימוד יכול להתקבל בקלות כמעט לכל קורס בתחום החשמלאות. במאמר הבא נציג את שאר תנאי הקבלה ונכיר את נושאי הלימוד העיקריים

קורס חשמלאי מעשי אורך 12 חודשי לימוד, בעוד קורס מתקדם יותר יימשך מעל שנה. כל קורס נותן הרשאה לסוגים אחרים של טיפולי חשמל. ההבדל בין הקורסים הוא באופי ההסמכה המתקבלת בסוף הקורס. המטרה המשותפת לקורסים היא הקניית מיומנויות וידע לעבודה ברשת חשמל של 1 פאזה ומעלה. מבחינת גיל, ניתן ללמוד את התחום מגיל 18 אך רק לאחר סיום 12 שנות לימוד.

יש להביא בחשבון כי לא כל מועמד מעל גיל 18 מתקבל באופן אוטומטי לקורס. כפי שהוזכר, הגיל הוא רק אינדיקציה ליכולת לסיים את שנות הלימוד. מועמד ללא 12 שנות לימוד לא יצליח להתקבל לקורס גם אם גילו גבוה מ-18. זו הסיבה שכדאי לתאם פגישת ייעוץ עם נציגי מוסד הלימודים ולהכיר את תנאי הקבלה. לרוב, תנאי הקבלה עבור הקורס יכללו דרישה להשלמת שנות לימוד ובדרגות הסמכה גבוהות גם ניסיון מוכח בעבודות חשמל. תנאי הקבלה משתנים בין מוסדות ובין רמת ההסמכה הניתנת בקורסים.

מה כולל הקורס?

קורס חשמלאי בודק מיועד לטכנאי והנדסאי חשמל הרשומים בפנקס הטכנאים ויש להם ניסיון של 4 שנים במקצוע. לעומת זאת, קורס בודק סוג 3 מיועד למהנדסי חשמל רשומים עם הסמכה וניסיון של שנה לפחות בתפקיד חשמלאי מהנדס. השתתפות בקורס גם מותנית בהשגת הפנייה מטעם המנהל לענייני חשמל במשרד התמ"ת.

יש מגוון רחב של נושאי לימוד אליהם נחשפים מועמדים מעל גיל 18 עם 12 שנות לימוד בקורס חשמלאות:

  • תכנון מתקני חשמל
  • חוקים ותקנות בחשמל בארץ ובעולם
  • מערכות אספקה ואל פסק
  • אמצעי הגנה מפני התחשמלות
  • בטיחות בעבודות חשמל
  • אחריות טכנית ופלילית של הבודק
  • מכשירים למדידה ומיתוג נתוני חשמל

שכר הלימוד בקורס ממוצע עומד על 6,000-8,000 ש"ח. בנוסף, השתתפות בבחינה ממשלתית לצורך קבלת הסמכה ורישיון כפופה לתשלום אגרה בסך 140 ש"ח. זו אגרה המשולמת לרשויות המדינה ישירות על ידי הסטודנט.

המשך לימודים ואפשרויות קריירה

חשמלאי מוסמך יכול לבחור להמשיך ולהתמקצע במסלולים ללימודי הנדסאי או ללימודי תואר ראשון בהנדסת חשמל. מי שמעדיף לצאת לשוק העבודה ימצא אפשרויות רבות, כגון פתיחת עסק עצמאי ומתן שירותים או לחילופין הצטרפות לחברה העוסקת בתחום החשמל. הסמכה ורישיון פותחים דלתות עבור אנשי מקצוע עם דרגות רישיון שונות. הדבר החשוב הוא להשקיע בקורס ובעיקר להקפיד על ההרשאות הניתנות ברישיון.

לסיכום, כל מועמד מעל גיל 18 עם 12 שנות לימוד יכול להתעניין לגבי קורסים בתחום החשמלאות. הקורסים כוללים נושאי לימוד רבים והם מאפשרים קבלת הסמכה ורישיון מטעם הגופים הרלוונטיים במדינה.

המאמר באדיבות – א.ד שמש – חשמלאי בתל אביב.