מאיזה גיל אפשר ללמוד משפטים ומהו תפקידו של עורך הדין הצבאי

לימודי המשפטים בישראל צוברים פופולאריות רבה בשנים האחרונות, בעיקר לאור פתיחה של מוסדות לא אוניברסיטאיים רבים המאפשרים לימודי משפטים, ללא תנאי הקבלה האוניברסיטאיים הקשים למעבר. לאור כך, התפתחה מגמה של הצפה בשוק עורכי הדין בישראל והקשחת תנאי מעבר מבחני הלשכה הארציים. נדון בהליך לימודי המשפטים ובמסלול שעובר עורך דין צבאי.

לימודי משפטים בישראל- המסלולים השונים

ללימודי המשפטים בישראל קיימים מסלולים רבים הנבדלים בקושי, מוסד הלימודים, עלות הלימודים ועוד. המסלול הראשי שבהם הוא האוניברסיטאות. ניתן ללמוד לימודי משפטים באוניברסיטת חיפה, בר אילן, תל אביב והעברית שבירושלים. ארבעת האוניברסיטאות הללו מציעות מסלולי לימודי תואר ראשון ותארים מתקדמים במשפטים ומציעות מסלולים דו חוגיים ללימודי משפטים בשילוב עם חוגים נוספים מתחומי דעת אחרים [כמו למשל כלכלה או מנהל עסקים]. חלק מהאוניברסיטאות מציעות מסלולים בהם ניתן לשלב בין תואר ראשון במשפטים לבין תואר שני במנהל עסקים, מסלול מקוצר שלרוב אורך בין 4 ל4 וחצי שנים. קיימות מכללות רבות שגם הן מציעות מסלולי לימוד משפטים, כמו למשל שערי משפט, המכללה למנהל בראשון לציון, מכללת אשקלון, מכללת ספיר, הקריה האקדמית אונו, מכללת רמת גן, המרכז הבינתחומי בהרצלייה וכדומה. ההבדל בין מוסדות הלימוד הנ"ל הוא בעיקר בתנאי הקבלה ובשכר הלימוד, כאשר מרבית המכללות גובות כמעט פי שלוש לשכר הלימוד השנתי מאשר האוניברסיטאות, בהן שכר הלימוד מסובסד על ידי המדינה. באשר לתנאי הקבלה, האוניברסיטאות מציבות רף קבלה גבוה יותר ממרבית המכללות שלא דורשות במרבית הפעמים ציון פסיכומטרי כתנאי קבלה.

ייצוג חיילים וקצינים במשפט הצבאי או הפלילי

ישנם משרדי עורכי דין פרטיים אשר מספקים שירותי ייצוג, ליווי וייעוץ לחיילים וקצינים שבשירות צבאי. תפקידיהם העיקריים הם ייעוץ וליווי בזמן חקירות מצח, חקירות הונאה או חקירות ימל"מ, ייצוג בשימוע בפני הפרקליטות הצבאית, ייצוג בדיוני מעצר, ייצוג בפני בתי הדין הצבאיים בכל מחוזות השיפוט, ייצוג בפני בית הדין הצבאי לערעורים או בפני בית הדין הצבאי המיוחד.

חוק שיפוט צבאי

חוק השיפוט הצבאי הוא דבר החקיקה העיקרי שמסדיר את היבטי המשפט הצבאי. החוק חל על אוכלוסיה מוגדרת ומסוימת, בין אם חיילים או קצינים בשירותם הצבאי, או חיילים שכבר לא בשירות צבאי אך עברו פחות מ-180 יום לאחר שחרורו משירות צבאי. מכאן החשיבות בבחירת עורך דין צבאי אשר מתמחה ברזי הדין הצבאי במדינת ישראל, שכן הדין הצבאי הוא ברובו שונה מהדין הרגיל ולא כל משרד עורכי דין יוכל לתת את הדעת ואת ההכוונה הנכונה במקרים ששזורים בחוק השיפוט הצבאי.

בחירת משרד עורכי הדין המתאים עבורך

אם הינך חייל או איש קבע בשירות צבאי ונקלעת לסיטואציה הדורשת ייצוג על ידי עורך דין, בחרו בעורך דין צבאי מהשורה הראשונה.