מאיזה גיל אפשר לעבוד באבטחה?

חולמים על עבודה מתגמלת כמאבטחים או שומרים? במאמר הבא נסביר מאיזה גיל אפשר להצטרף לחברה העוסקת בתחום ונציג את המשרות השונות הקיימות בענף

חברת אבטחה מבצעת שורה ארוכה של תפקידים עבור לקוחות במגזר הפרטי, העסקי והתעשייתי. החברה מכשירה את עובדיה לביצוע עבודות אבטחה בדרגות שונות. באופן עקרוני, ניתן להצטרף לעבודה בחברה מן הסוג הזה מגיל 18 ומעלה. עם זאת, רק מגיל 21 לאחר שירות צבאי, לאומי או אזרחי או מגיל 27 ללא שירות כזה אפשר גם לקבל רישיון נשק.

החברה דואגת להוצאת רישיון נשק עבור עובדים העומדים בקריטריונים ועליה גם לדרוש ממנו להציג תעודת יושר ממשטרת ישראל. תהליך הוצאת רישיון נשק כולל את השלבים הבאים:

  • מילוי הצהרת בריאות חתומה על ידי רופא
  • טופס המעיד על עילה להצדקת נשק המקובלת על המשרד לביטחון פנים
  • העברת הבקשה לפקיד במשרד לביטחון פנים
  • אישור של משרד הבריאות ומשטרת ישראל
  • הכשרה ייעודית באחד המטווחים המורשים
  • תשלום אגרה

סוגי עבודות בחברת אבטחה

לא כל עבודות האבטחה דורשות הוצאת נשק ויש תפקידים ספציפיים שאותם ניתן לבצע גם לפני גיל 18, לעומת תפקידים מורכבים המבוצעים רק על בסיס ניסיון מעשי של מספר שנים לפחות. הנה כמה דוגמאות לעבודות שונות:

א. סדרן – חברות המבצעות משימות שמירה מקצות גם סדרנים עבור אירועים פרטיים או ציבוריים. כל עוד עבודת הסדרן אינה דורשת נשיאת נשק, ניתן לבצע אותה גם מתחת לגיל 18. במצב כזה נדרש העובד לעבור הכשרה, להישאר תחת פיקוח של אדם בוגר ולעמוד בכללי הבטיחות. עיקרי תפקידי הסדרנות כוללים שמירה על ציוד או מניעת כניסה מגורמים לא מורשים.

ב. אבטחה מבצעית – זהו תפקיד המחייב אדם בעל ניסיון ורישיון לאחזקת נשק. אבטחה מבצעית כולל טיפול בעבודות בעלות אופי אלים. זו אבטחה נפוצה באירועים רגישים ולעיתים היא נדרשת גם באירועים ציבוריים, אירועי ספורט ועוד.

ג. ייעוץ בטחוני – שירותי ייעוץ הניתנים על ידי חברה שמירה מיועדים עבור מנהלי חברות וארגונים. הייעוץ מתאים ללקוחות פרטיים ועסקיים והוא כולל פריסת תכנית אבטחה אסטרטגית. מטבע הדברים, שירותי הייעוץ ניתנים רק על ידי בכירים בחברה העוסקת בתחום השמירה והאבטחה. זו הסיבה שקשה למצוא עובדים צעירים המעניקים שירותי ייעוץ בתחום של אבטחה וביטחון.

כל מקום בילוי בישראל עם שטח גדול מ-500 מטר רבוע חייב להעסיק חברת אבטחה. תפקידה של החברה הוא לדאוג לביטחון הציבור הרחב והיא נדרשת לעמוד בשורה ארוכה של קריטריונים מחמירים. נציגי החברה צריכים להשקיע בגיוס עובדים מתאימים לפי החוק: בגיל 18 ומעלה ניתן לבצע עבודות סדרנות בסיסיות, בגיל 21 אחרי צבא אפשר לבצע עבודות אבטחה עם נשק וכך גם בגיל 27 ללא שירות צבאי.