מאיזה גיל אפשר לעבוד בתור מדביר?

עבודה עם חומרי הדברה רעילים אסורה לילדים מתחת לגיל 18. יחד עם זאת, יש כיום מגוון רחב של שיטות הדברת מזיקים שלא מחייבות שימוש בחומרים רעילים. העבודה עם חומרים אלו פשוטה יותר וניתן לבצע אותה לפי ההנחיות הרגילות של שירות התעסוקה

גיל ההעסקה המינימאלי בישראל הוא 16 שנים, למעט חופשות שבמהלכן ניתן לעבוד מגיל 14. כל עבודה בגיל צעיר יותר היא בלתי חוקית בעליל. מעבר לכך, יש עבודות ספציפיות הנחשבות מסוכנות עבור ילדים ובני נוער ואותן ניתן לבצע מגיל 18 בלבד. הדברת מזיקים עם חומרים מסוכנים היא דוגמא לעבודה כזו. למעשה, כל עבודה עם חומרים רעילים אסורה בישראל עבור ילדים מתחת לגיל 18. העבודה אסורה גם באופן פרטי וגם לצרכים עסקיים, חקלאיים, ציבוריים וכן הלאה.

בני נוער שמעוניינים לעבוד בתחום ההדברה יכולים לעשות זאת באחת השיטות החדשות שלא מחייבות שימוש בחומרים רעילים. כל עוד העבודה לא כוללת חשיפה לחומרים מסוכנים, ילדים יכולים כאמור לבצע אותה מגיל 14 בחופשות או מגיל 16 במהלך השנה.

הדברת מזיקים ללא חומרים רעילים

הנה כמה שיטות של הדברת מזיקים שאותן יכולים גם נערים מתחת לגיל 18 לבצע:

א. הדברה אלקטרונית – זו שיטה שבה משתמשים באמצעים אלקטרוניים שונים על מנת להרחיק חרקים לצמיתות. הדברה

מאיזה גיל אפשר לבצע הדברה?

מאיזה גיל אפשר לבצע הדברה?

אלקטרונית כוללת הפצת אור בגל מסוים, השמעת גלי קול בתדר ספציפי וכן הלאה. ילדים מעל גיל 16 רשאים להשתלב בעבודות מן הסוג הזה כל עוד הן לא כוללות את החשיפה האסורה לחומרים מסוכנים.

ב. הדברה אקולוגית – יש הרבה חומרי הדברה טבעיים שלא כוללים מרכיבים רעילים. הדברה אקולוגית מיועדת בעיקר עבור המגזר הפרטי, אך לעיתים היא משמשת בקרב בעלי משרדים, מפעלים, חנויות וכן הלאה. ילדים מעל גיל 16 שמספקים שירותי הדברה אקולוגית נדרשים לבדוק היטב את מרכיבי החומרים כפי שמפורטים על גבי האריזה.

ג. הדברה מונעת – הקטגוריה של הדברה מונעת כוללת פעולות שמטרתן למנוע מראש את הסיכוי להופעת מזיקים. יחד עם זאת, לא תמיד הדברה מונעת לא כוללת שימוש בחומרים רעילים. ההדברה המונעת הנפוצה היא ניקוז מקווי מים והרחקת מפגעים. אלו פעולות שגם בני נוער בגילאי 14-16 יכולים לעשות, אולם הדברה מונעת של ריסוס בחומרים מרתיעים היא אסורה על פי החוק.

נערים שעדיין מתלבטים לגבי הגיל המותר לעבודה בתור מדביר יכולים להתרשם מהמידע המופיע באתר שירות התעסוקה הישראלי. האתר קובע לא רק את הגיל המינימאלי עבור עבודה מן הסוג הזה, אלא גם את השכר החודשי ואת השכר לשעה. המידע המופיע באתר קביל לכל סוגי העבודות והוא מחייב מעסיקים בכל התחומים. המידע זמין לציבור הרחב והוא מונע מעבר על החוק גם מטעם חברות הדברת מזיקים.