מאיזה גיל אפשר לעבוד כמדריך טיולים?

מדריך טיולים הוא איש מקצועי שלוקח על עצמו אחריות רבה. יחד עם זאת, קשה לקבוע בצורה חד משמעית מאיזה גיל אפשר לעבוד בתחום הזה בגלל שיש כמה פרמטרים בהם צריך להתחשב:

א. הסעה עם נהג שהוא מדריך – במידה ומדובר על מדריך שגם עובד בתור נהג של שירותי הסעות לטיולים, השאלה החוקית היא מה הגיל המינימאלי לקבלת רישיון. בישראל לדוגמא ניתן לנהוג על אוטובוס רק מגיל 21. המשמעות היא שגם אם המדריך קיבל את רישיון ההדרכה בגיל מוקדם יותר, רק מגיל 21 הוא מוסמך לנהוג ולספק שירותי הסעות לטיולים.

ב. תו תקן למערכות החינוך – רוב מדריכי הטיולים מועסקים מטעם משרד החינוך. על מנת להציע את השירות שלהם למוסדות, בתי ספר וגנים, הם צריכים לקבל תעודת הסמכה המותנית בציון "עובר" בבחינה ארצית של משרד החינוך. הגיל המינימאלי לקבלת התעודה הוא 21 לבנים ו-20 לבנות. בנוסף, על המועמדים להציג תעודת בגרות מלאה, אישור על כשירות רפואית ותעודת יושר.

ג. שירותי הדרכה פרטיים – יש לא מעט שירותי הסעות לטיולים המציעים הדרכה פרטית. בשירות מן הסוג הזה המדריך יכול להיות צעיר ומתחת לגיל 18. הסיבה לכך היא שבשירותי הדרכה פרטיים אין צורך בתו תקן מסוים. את המדריך בוחרים במקרה כזה לפי ניסיון, מקצועיות והיכרות עם האיזור שבו מתכננים לטייל.

מדריך טיולים

המלצות על בחירת מדריך ושירותי הסעות לטיולים

המדריך עשוי לקבוע את הצלחת הטיול וכדאי לערב אותו כבר בשלבים של בחירת שירותי הסעות לטיולים. יחד עם זאת, יש לקבל המלצות על המדריך ולא להסתפק רק בגיל בתור אמצעי לסינון בין מועמדים שונים. המדריך צריך להיות מספיק מקצועי על מנת להכיר את השטח ולהתאים את הטיול לאופי של קהל היעד. יש הבדלים גדולים בין מדריכים לקבוצות ילדים ונוער, או מדריכים שמציעים שירות למבוגרים ובני גיל הזהב.

לסיכום, הגיל המינימאלי בו אפשר לעבוד כמדריך טיולים תלוי בשירות שאותו רוצים להציע. אפשר לשלב את ההדרכה עם הסעות לטיולים ולהשיג יתרונות רבים.