מאיזה גיל אפשר לעשות טיפולי לייזר

טיפולי לייזר קוסמטיים מאפשרים למטופלים ליהנות מתוצאות טובות, מדיוק מרבי וממינימום של תופעות לוואי. במאמר שלפניכם נפרט אודות הגיל שבו אפשר להתחיל לעבור טיפולים שונים העושים שימוש בקרני הלייזר.

טיפולי לייזר להסרת שיער לצמיתות

רוב רופאי העור העוסקים בתחום לא ממליצים למטופלים ולמטופלות שלהם לעבור טיפולים להסרת שיער בלייזר לפני גיל 17 (נערות) או 18 (נערים). מבחינת פרופיל הבטיחות אין שום סיבה שלא לבצע את הטיפולים להסרת שיער בלייזר בגילאים מוקדמים מאוד ואפילו בגיל 12. עם זאת, במהלך ההתבגרות מתרחשים שינויים הורמונליים רבים בגופנו, המובילים להתפתחות של זקיקי שיער חדשים באזורים שונים בגוף, בדגש על המפשעות, בתי השחי ועוד.

טיפול להסרת שיער בלייזר בגיל מוקדם עשוי לפיכך להוביל לצמיחה מחודשת של שיער באזור שבו בוצעה ההסרה. לרוע המזל, כפי שניתן לראות במקרים רבים שבהם ההסרה של השיער בוצעה בגיל מוקדם, השיער החדש עלול להתאפיין בצפיפות רבה במיוחד ובקצב צמיחה מהיר יותר. לכן ישנן שיטות רבות להסרת שיער שמומלץ להתנסות בהן לפני שמתחילים לעבור טיפולי הסרת שיער בלייזר במהלך גיל ההתבגרות. חרף כל זאת, מדי שנה עוברות בישראל אלפי מטופלות בנות פחות מ-12 טיפולים להסרת שיער בלייזר.

162583639

טיפולי לייזר

טיפולי לייזר להעלמת סימני מתיחה

 

שאלת הגיל אינה רלוונטית בדרך כלל כשמדובר על העלמת סימני מתיחה באמצעות לייזר מכיוון שסימני המתיחה פחות רלוונטיים למטופלים צעירים. עם זאת, לא אחת מגיעים נערים ונערות שחוו עלייה מהירה או ירידה מהירה במשקל, המעוניינים להסיר את סימני המתיחה מגופם באמצעות לייזר. בגדול, ככל שסימני המתיחה צעירים יותר, כך הסיכוי שניתן יהיה להעלים אותם באמצעות טיפולי לייזר בצורה איכותית גבוה יותר.

למרות זאת, חשוב לוודא כי הגורם להופעת סימני המתיחה כבר אינו רלוונטי, כלומר שהמשקל התייצב ושלא צפויים שינויים נוספים במתח העור בעתיד הנראה לעין.

 

טיפולי לייזר להעלמת צלקות

העלמת צלקות באמצעות לייזר היא טכניקת טיפול פופולארית מאוד המאפשרת להעלים צלקות לאחר ניתוח, צלקות שהופיעו על רקע מקרה חמור של אקנה בפנים, צלקות שנוצרו בתאונת דרכים ועוד. בנוגע לגיל שבו ניתן להתחיל לבצע טיפולי לייזר להעלמת צלקות, לא קיימת תמימות דעים בין המומחים בתחום ולכן כל מקרה ומקרה נבחן לגופו. במערכת קבלת ההחלטות יש להתייחס בין היתר לאופן שבו משפיעה הצלקת על תפקוד המטופל ועל הדימוי העצמי שלו, לגורמים שהובילו להתפתחות הצלקות ועוד.

ככל שהמטופל צעיר יותר, כך לעור יש נטייה לבצע תיקון יתר, כך שלא אחת במטופלים צעירים הניסיון להעלים צלקות עלול להוביל להתפתחות של צלקת חדשה. עם זאת, במקרה של צלקות אקנה למשל, ישנם מומחים התומכים בטיפול כמה שיותר מוקדם, שכן ככל שהצלקות "טריות" יותר, כך הטיפול בהן קל ויעיל יותר. בסופו של דבר, ניסיונו של הרופא ושיקול דעתו הם שיכריעו את הכף לכאן או לכאן בהסתמך על הנתונים האישיים של המטופל.   

יש לציין כי נכון לכתיבת שורות אלה משרד הבריאות הישראלי טרם פרסם הנחיות ברורות בנושא ולכן באופן עקרוני אין גיל מינימלי מבחינה חוקית למעבר של טיפולי לייזר.