מאיזה גיל אפשר לרשום את הילדים לחוגי ספורט?

Signature:a8adafbfa4c240362eb8430fa68ee135858217a2a3ce56f5a8ac02ce6e2da0d0

התחלה מוקדמת היא בין המאפיינים הבולטים של עולם החוגים. יחד עם זאת, הורים צריכים לדעת שבכל פעילות יש דרישות אחרות ועליהם להכיר בעיקר את ההבדלים בין חוגי ספורט

חוגי ספורט מומלצים עבור ילדות וילדים כמעט בכל הגילאים. הם מאפשרים להם לבצע פעילות גופנית מבוקרת ומאוזנת, לפתח יכולות מוטוריות וגם להוציא אנרגיה. חלק מהילדים ממשיכים עם החוגים גם במהלך גיל ההתבגרות, בעוד אחרים משתמשים בכלים שהם מקבלים לצרכים אישיים וחברתיים. לא משנה מהם תחומי העניין של הילד או כיצד הוא אוהב לבלות את שעות הפנאי, חוג הוא בהחלט אופציה מומלצת עם יתרונות רבים.

באופן עקרוני, ההמלצה היא להמתין עם החוגים עד גיל בית הספר – מלבד מקרים בהם יש קשיים או צרכים מיוחדים. חוגים מהווים מסגרת טיפולית עבור קשיים בתחום הפיזי, התנועתי והחושי בגילאים מוקדים ולכן כדאי לנצל זאת. מצד שני, הרשמה לחוג בגיל מוקדם מדי דווקא עלולה ליצור פגיעה בתחושת הביטחון של הילד ולגרום לא להרגיש לא יעיל. את הפער בין הצורך בפעילות גופנית לבין הגבלת הגיל ניתן לפתור עם משחק בחצר הבית לבד, עם ההורים או עם ילדים אחרים.

האם יש הבדלים בין חוגי ספורט?

ההמלצה של אנשי מקצוע על רישום לחוגי ספורט מגיל 5-6 רלוונטית כמעט עבור כל התחומים:

  • אתלטיקה
  • טניס וטניס שולחן
  • כדורגל וכדורסל
  • כושר גופני ומשחקי כדור
  • שחייה או שחייה אמנותית

יחד עם זאת, יש חוגים ייעודיים אותם רצוי דווקא להתחיל מוקדם יותר אך תחת פיקוח ולאחר התייעצות עם הסייעת, הגננת או המדריכה. דוגמא לחוג כזה יכולה להיות התעמלות אמנותית, הנחשבת אידיאלית מגיל 3 וחצי ומהרגע בו בנות לומדות מושגים בסיסיים כמו יד, רגל, לשבת, להקשיב וכדומה. חוג רלוונטי אחר לילדים מתחת לגילאי בית הספר הוא שחייה. בחוג שחייה הילדים צוברים ביטחון ומקבלים הזדמנות לבלות בתוך הבית יחד עם חברים בני גילם.

הנה עוד כמה חוגים שניתן להירשם אליהם עוד לפני גיל בית הספר:

א. קרב מגע – זהו חוג שבעבר היה שמור עבור נערים בתיכון או ילדים ביסודי בלבד, אך עם השנים ובשל התפתחות טכניקות חדשות הוא נפתח גם עבור ילדים בגיל 4-5. עם זאת, חשוב להבחין בין חוג קרב מגע המתאים לילדים לבין חוג טאיקוון דו שמיועד רק לילדים מעל כיתה א'.

ב. התעמלות אתגרית – גם החוג הזה זוכה להצלחה מרובה וזאת בשל התאמתו לגילאים 3 ומעלה. הקבוצות בתוך החוג כוללות חלוקה לגילאי 3-4, גילאי 4-5 וגילאי 5-6. החוג מתקיים בתוך אולם ייעודי והוא מאפשר פיתוח יכולות מוטוריות ופיזיות.

לסיכום, מומלץ לבדוק מראש את ההתאמה של חוגי ספורט לגיל הילדים ולקבל החלטה בצורה מסודרת.