מאיזה גיל אפשר לשבת באוטובוס?

ישיבה עצמאית ללא מתקני תמיכה באוטובוס רגיל או הסעות תיירים אפשרית על פי החוק בישראל רק מגיל 8. יחד עם זאת, יש פתרונות שונים שיכולים להתאים למי שמעוניין לנצל את היתרונות של שירותי הסעות גם בגילאים צעירים יותר

תיירים המגיעים לטיול בישראל יחד עם בני משפחותיהם נתקלים בשורה ארוכה של בעיות. בין היתר, חלק מהתיירים נדרשים למצוא פתרון להגבלת הגיל עבור ישיבה באוטובוס. שירותי הסעות תיירים הם חלק בלתי נפרד מהטיול, אך החוק אינו מאפשר הושבה של ילד בטווח גילאים 3 עד 8 ללא מושב מגביה – בוסטר. בעיה אחרת קיימת בקרב משפחות עם תינוקות: על פי התקן, תינוקות עד משקל 10 קילוגרם צריכים לשבת על כיסא נישא הנרתם לרכב באמצעות חגורת הבטיחות. אפשרות אחרת היא להושיב את התינוק על כיסא נישא הנרתם בעזרת תושבת המקובעת למושב ומאפשרת שליפה מהירה.הסעות תיירים

המושב המגביה מבטיח התאמה בין חגורת הבטיחות לבין הילד. הוא עוזר למקם את חגורת האגן על האגן ואת חגורת הכתף במקום הראוי וישירות על עצם הבריח. זהו המיקום הנכון להושבת ילדים באוטובוס או ברכבים פרטיים. המיקום מונע פגיעות פנימיות בזמן תאונה ויכול להציל חיים.

התקנות תקפות גם לגבי תיירים והן קובעות כי יש להושיב ילדים עד גיל 8 במושב מגביה. יתרה על כך, ההמלצה הבטיחותית של הרשות לבטיחות בדרכים היא להמשיך להושיב ילדים על בוסטר עד גובה 1.45 מטר גם אם הם מעל גיל 8.

מה עושים באוטובוס הסעות תיירים בלי בוסטר?

היות וברוב האוטובוסים המיועדים לטובת שירותי הסעות תיירים אין מושבים מגביהים, הפתרון מחייב מחשבה יצירתית מחוץ לקופסא. הנה כמה אפשרויות להתגבר על הבעיה:

א. שימוש בעגלה ייעודית – תיירים המתכננים טיול בארץ עם תינוקות מתחת לגיל 3 יכולים להגיע עם עגלה ייעודית, בעלת מתקן נשלף מסוג סל קל. המתקן משמש בתור כסא עבור התינוק ואפשר לחבר אותו לחלק מהרכבים.

ב. תיאום רכב פרטי – אפשר לתאם שירותי הסעות תיירים באוטובוס יחד עם רכב פרטי עבור משפחות עם תינוקות וילדים. רוב קבוצות התיירים המגיעות לישראל לא כוללות תינוקות וילדים, אך במידה ויש כמה משפחות בתוך הקבוצה ניתן להבטיח עבורה שירות פרטי.

ג. הזמנת בוסטר עבור המושב האחורי – יצירת קשר עם נציגי חברת הסעות יכולה לעזור למשפחות עם תיירים להזמין בוסטר עבור המושב האחורי. במקרה כזה כדאי גם לוודא שהרכב בו מבצעים את ההסעה אכן מתאים לטווח הגילאים הממוצע.

מטרת החוק היא להגן על תינוקות וילדים היושבים בתוך הרכב ולכן חשוב להכיר אותו. תיירים בישראל יכולים ליהנות גם עם הילדים, כל עוד הם מבצעים את ההכנה הנדרשת. רצוי להתייעץ עם אנשי מקצוע בכל מקרה של התלבטות ולבדוק את ההשלכות.