מאיזה גיל בדיקת פוליגרף נחשבת חוקית?

בדיקת פוליגרף היא היום אחת הדרכים המקובלות לבדוק את אמינותו של אדם, בין אם הוא חשוד בביצוע פשע או עבירה ובין אם הוא מעוניין להתקבל למקום עבודה. בדיקת הפוליגרף מתבצעת באמצעות חיבורו של הנבדק למכשיר מיוחד באמצעות אלקטרודות מסוימות, אשר בודקות את תגובותיו הפיזיולוגיות בעת שהוא עונה על שאלות. הרבה פעמים עולה השאלה מאיזה גיל חוקי לבצע בדיקת פוליגרף, ומאמר זה נכתב על מנת לספק תשובה ברורה לשאלה.

כיצד מתבצעת בדיקת פוליגרף?

בדיקת פוליגרף מתבצעת, כאמור, על ידי חיבור של הנבדק למכשיר מיוחד באמצעות אלקטרודות. האלקטרודות מתחברות לאזורי הגוף בהם יכולה להיות תגובה פיזיולוגית בעת שהנבדק אומר דבר שקר, לרבות תזזיתיות יתר, הזעה, עלייה בלחץ הדם ועוד. על מנת לספק תשובות אמינות הבודק מכייל את המכשיר לפני הבדיקה עצמה ומתאים אותו לתגובות השקר הספציפיות של הנבדק, וכך, אם הנבדק מגיב שוב באותה צורה בעת מענה על שאלות האמת – אפשר להבין שהוא אינו דובר אמת.

האם ניתן לבצע בדיקת פוליגרף בכל גיל?

התשובה היא לא. על פי החוק, ניתן לבצע בדיקת פוליגרף רק החל מגיל 12, כאשר כשמדובר בקטינים בגילאי 16-12 יש לקבל את אישור ההורים. מעבר למה שאומר החוק היבש, יש להתחשב בעובדה שילדים קטנים מושפעים מאוד ממצבים רגשיים, דבר שעלול להשפיע על תוצאות הבדיקה ועליהם משני כיוונים:

  • הרגשה אישית – ילד שנכשל במבחן פוליגרף עלול לקבל את הכישלון הזה בצורה מאוד חריפה, בין אם הוא אמר אמת ובין אם לאו. התמודדות עם תוצאה שלילית עלולה לפגוע בו מאוד מבחינה נפשית, ולכן מי שמעוניין לבצע בדיקה לנערים בגילאי 16-12 צריך לקחת את זה בחשבון.פוליגרף

 

  • תוצאות לא מדויקות – התגובות הפיזיולוגיות של ילדים ונערים שונים מאוד מאלה של אנשים מבוגרים. לכן, ילד שמתרגש מאוד בעת ביצוע בדיקת פוליגרף עלול להימצא דובר שקר, בעוד שלמעשה הוא אמר אמת לאמיתה.

לסיכום: אמנן על פי החוק ניתן לבצע בדיקת פוליגרף לילדים החל מגיל 12, אולם עד גיל 16 זה לא מאוד מקובל, ואם זה בכל זאת מחויב המציאות – מתייחסים לתוצאות הבדיקה בערבון מוגבל. בכל מקרה חשוב לספק לנער שעובר בדיקת פוליגרף תמיכה פסיכולוגית ורגשית, על מנת לוודא, ככל שרק ניתן, שהוא יעבור את הבדיקה ויתמודד עם השלכותיה בצורה שלא תפגע בו במישור הנפשי.