מאיזה גיל ועד איזה גיל צריך לשלם מזונות על ילד

 

ככל הנראה שמעתם על הביטוי דמי מזונות בעבר אפילו אם אין לכם ילדים. דמי מזונות הם למעשה התשלומים שההורה מעביר לבן או בת הזוג שלו לשעבר שלהם יש ילדים משותפים כאש הכסף הזה נועד לכלכל את הילדים. מי נותן למי את דמי המזונות? מה גובה דמי מזונות? ממתי עד מתי משלמים?

מהם בכלל דמי מזונות?

כדי להבין טוב יותר מהם דמי מזונות צריך להסביר מה ההיגיון בנתינת סכומי כסף קבועים בכל חודש. כאשר התא המשפחתי מתפרק נוצרת בעיה קשה. יכול להיות שהורה אחד עבד והורה אחד שמר על הילדים, יכול להיות ששני ההורים עבדו ויכול להיות שאחד מהם עבד בצורה רצינית יותר מהשני. הדבר הזה נקרא חלוקה בתוך התא המשפחתי, כאשר לכל אחד יש את המשימות שלו. בלי קשר לצורה שבה התנהל התא המשפחתי, הכל מתפרק בעת הגירושין ואז נוצרת בעיה. הילדים יהיו עם צד אחד בלבד והשני יזכה רק למשמורות ראייה, ולכן הצד שהמשמורת לא אצלו יעביר את הכסף באופן קבוע לילדים.

דמי מזונות: ממתי עד מתי?

דמי המזונות לא יעברו בצורה ישירה לילדים אלא יעברו אל ההורה שאחראי עליהם, ואז הוא ישקיע את הכסף בהם לציוד, לאוכל, לבית הספר ולכל שגרת החיים הרגילה שלהם. דמי המזונות על הילדים יגיעו מעת הגירושין ועד גיל 18. מגיל 18 דמי המזונות יהיו בגובה שלישי מדמי המזונות ששולמו עד גיל 18, כאשר התשלום יהיה עד גיל 21. ההנחה היא שמגיל 18 הוא כבר מכלכל את עצמו בין אם לבדו ובין אם בשירות הצבאי, כאשר מגיל 2 הוא נחשב לבוגר לחלוטין.

האם משהו משפיע עליהם?

דמי המזונות לילד אינן דמי מזונות לאישה ויש לשים קו ברור ביניהם. דמי מזונות לילד חייבים להיות משולמים בכל חודש בכל מקרה בלי קשר למצבו הכלכלי של האבא. כמובן שבמקרה בו האבא מרושש לחלוטין ואינו מסוגל לשלם את דמי המזונות לילדים ייתכן כי בית המשפט יחליט אחרת אך זה נדיר יחסית. דמי המזונות מושפעים משגרת חייהם של הילדים עד לעת הגירושין, צרכים שלהם וכמובן מצבו הכלכלי של האב. במובן מסוים גם ההכנסה של האישה משפיעה על דמי המזונות שהאבא יצטרך לשלם.