מאיזה גיל יכול להופיע דורבן ברגל?

דורבן היא דלקת שמופיעה באחת הרצועות המרכזיות של כף הרגל. באופן תיאורטי, הדורבן עלול להופיע בכל גיל. הוא מושפע משורה ארוכה של סיבות ויש לעקוב אחר משלב מוקדם כדי למנוע החמרה. היכרות עם הגורמים להופעת הדורבן יכולים לסייע להורים שחוששים שהדלקת הופיעה אצל ילדיהם, או לחילופין לתרום לקשישים בגיל הזהב שמעוניינים לבצע פעילות גופנית אבל חווים קשיים.

מאפייני הדורבן

חשוב להבין מה מאפיין את הדורבן כדלקת בכף הרגל. הדלקת עצמה מתפתחת ברצועה שמחברת את העצם שבאזור העקב עם העצמות באצבעות. הסיבה העיקרית לדלקת היא עומס יתר, שמאלץ את הרצועה להימתח מבלי שהיא מסוגלת לכך. הניסיון של הרצועה להתמתח גורם לקרעים קטנים ומחייב את הגוף להגיב. התגובה של הגוף היא ניסיון לאחות את הקרעים וכך נוצרת הדלקת. מבחינה ביולוגית, הדלקת נוצרת בגלל הצטברות של סידן ולחץ של תאים דלקתיים על האזור הנגוע.

סיבות לעומס יתר

בהחלט ניתן למנות את הסיבות לעומס יתר ובעזרתן להבין מדוע דורבן ברגל יכול להופיע בכל גיל:
א. עודף משקל – עלייה משמעותית, מהירה ולא צפויה במשקל הגוף מעמיסה על הרצועה וגורמת להתפתחות הדלקת. עודף משקל מזוהה בדרך כלל עם נשים וגברים מבוגרים, אך בפועל הוא מסוכן לא פחות גם עבור ילדים ובני נוער.
ב. מבנה כפות הרגליים – מי שנולד עם כפות רגליים שטוחות או כפות רגליים שבהן הקשת גבוהה מהרגיל נמצא בסיכון גבוה להתפתחות דורבן. הסיכון קיים מגיל צעיר והוא מחייב התייעצות עם אנשי מקצוע לגבי התאמת מדרסים ופתרונות אורטופדיים נוספים.
ג. פעילות אינטנסיבית – גם ילדים, צעירים, בני נוער, מבוגרים וקשישים שעוסקים בפעילות גופנית אינטנסיבית עלולים לגרום עומס על הרצועה. הפעילות האינטנסיבית באה לידי ביטוי בהעלאה של דרגת הקושי מבלי שהרצועה מספיקה להסתגל לכך.

פתרונות לדורבן

מדרסים מומלצים לטיפול בדורבן בכל גיל היא הם עוזרים לפזר את העומס מהרצועה לחלקים אחרים בכף הרגל. בעזרתם ניתן להשיג יציבות מבוקרת, בלימה מקסימאלית ושליטה תנועתית מלאה. מדרסים מותאמים לכף הרגל ומשפרים את איכות החיים.