מאיזה גיל כדאי להיעזר בשירותי סיעוד?

שירותי סיעוד הם שירותי סיוע צמודים הניתנים לאדם אשר מסיבה כלשהיא לא מסוגל לבצע פעולות יומיומיות בעצמו. בדרך כלל מדובר באנשים מבוגרים הסובלים מבעיות וממחלות שונות שקשורות הרבה פעמים לזקנה עצמה או ממצבים אחרים שמונעים מהם לבצע את הפעולות בעצמם. למרות זאת, ישנם מצבים בהם שירותי סיעוד נדרשים גם בגילאים צעירים יותר, בין אם כתוצאה ממצב פיזי לקוי, כתוצאה מניתוח שמצריך תקופת החלמה ועוד.

מתי יש צורך בשירותי סיעוד?

שירותי סיעוד נדרשים, כאמור, כאשר אדם לא מסוגל לבצע פעולות יומיומיות ללא עזרה. פעולות אלה כוללות התלבשות, אכילה, רחצה, יציאה לסידורים ועוד. על מנת להחליט אם אדם מסוים עומד בקריטריונים של ההגדרה "סיעודי", יש לבקש בדיקת הערכה מטעם המוסד לביטוח לאומי. הבדיקה מתבצעת בבית מבקש הסיוע על ידי עובד/ת סוציאלי/ת מטעם המוסד לביטוח לאומי באמצעות שאלון ובחינת היכולות הפיזיו-מוטוריות של המבקש. במקרה בו נמצא כי האדם אכן זכאי לקבלת שירותי סיעוד – מספק המוסד לביטוח לאומי קצבה חודשית לטובת העסקת מטפל/ת שיסייעו לאותו אדם להמשיך את חייו בכבוד.

מאיזה גיל ניתנים שירותי סיעוד למבוגרים?

כאמור, ישנם מקרים בהם שירותי סיעוד ניתנים גם לאנשים צעירים, אולם ברוב המוחלט של המקרים מדובר באנשים אשר עברו את גיל הפנסיה ואשר סובלים מבעיות מסוימות המונעות מהם את היכולת לתפקד באופן עצמאי.

מי מספק את שירותי הסיעוד?

שירותי הסיעוד ניתנים בדרך כלל על ידי חברות סיעוד פרטיות. ברגע שמקבלים את האישור לקבלת הסיוע מהמוסד לביטוח לאומי, יש ליצור קשר עם חברת סיעוד ולבקש התאמה של מטפל או מטפלת לאותו אדם הנזקק לסיוע.

איך בוחרים חברת סיעוד?

כדאי מאוד לבחור את החברה שתספק שירותי סיעוד לאדם היקר לכם תוך התבססות על המלצות. למרות זאת, גם אם יש לכם המלצות מצוינות, חשוב לבדוק פרמטרים נוספים כגון:

  • רישיון עבודה – חשוב מאוד לוודא שחברת הסיעוד מחזיקה ברישיון עבודה מטעם משרד התמ"ת, וזאת על מנת להיות בטוחים שהיא פועלת תחת פיקוח צמוד ועל פי כל דרישות החוק.

שירותי סיעוד

  • ביקורת שוטפת – מומלץ מאוד לעבוד רק עם חברה שלא רק מספקת שירותי סיעוד אלא גם מפקחת על מה שקורה בבית הקשיש שמקבל את הסיוע. הפיקוח צריך להתבצע באמצעות ביקורי בית של נציגים מטעם החברה (עדיפות לעובדים סוציאליים), אשר יכולים לבחון את טיב הקשר בין המטפל למטופל ואת טיב הטיפול.

 

  • התאמה מדויקת – חשוב מאוד לעבוד רק עם חברה שמבצעת התאמה יסודית בין מטפל ומטופל מבחינת שפה, מנטליות ועוד. אחרי הכול – מדובר באדם שצריך לסעוד אדם אחר, וחשוב שיהיו ביניהם כימיה טובה ותקשורת טובה.

 

  • חוזה עם המטפלים – חשוב מאוד לדעת שלחברה יש חוזה עם המטפלים שלה, על מנת להבטיח ככל שניתן שמדובר בעובד עם רישיון עבודה ולא בעובד שצפוי להיות מגורש על ידי רשויות ההגירה.

בחירת חברת סיעוד על פי הפרמטרים האלה תאפשר לכם להיות כמה שיותר בטוחים, שהמטפל אשר מספק שירותי הסיעוד לאדם שיקר לכם הוא מטפל טוב ואכפתי, אשר ידאג לספק את כל צורכי המטופל על הצד הטוב ביותר.

לסיכום: הגיל המקובל לקבלת שירותי סיעוד הוא גיל הפרישה ואילך. על מנת להפיק מהם את המרב חשוב מאוד לבחור בקפידה את החברה שמספקת אותם ולוודא שיש עליהם פיקוח צמוד. רק בריאות ובהצלחה.