מאיזה גיל כדאי להשתמש במכשירי שמיעה?

כיום, מכשירי השמיעה הנמצאים בשוק הינם מכשירים מתקדמים וחדשניים מבחינה טכנולוגית, ומאפשרים לכל אדם לקוי שמיעה שיפור מידי בשמיעתו באופן משמעותי. ההנחה הרווחת היא כי יש להתאים מכשירי שמיעה לגיל המבוגר (הגיל מכשירי שמיעההשלישי), כאשר האנשים מתקשים מאד בשמיעת הנאמר להם. אולם, למעשה ככל שמתרגלים מוקדם יותר למכשירים, כך המוח האנושי יכול להסתגל טוב יותר לשינוי הנעשה, והאדם יכול ליהנות משנים רבות יותר של איכות חיים משופרת.

 

את מכשירי השמיעה מתאימים באופן ספציפי ואישי, לאחר בדיקות שמיעה רבות אשר קובעות את רמת השמיעה באופן מדויק, מדידות של האוזן והמרחקים הדרושים לשם הרכבת המכשיר ועוד. רק לאחר קבלת כל תוצאות הבדיקות, בשילוב של ראיון אישי שיבחן את הדרישות והמטרות הספציפיות של הלקוח, יוכל להיות מותאם מכשיר. בדרך כלל, נדרש פרק זמן מסוים להסתגלות (אשר יכול להיות בין מספר ימים למספר שבועות), ולאחריו יכולה להתבצע החזרת המוצר, במידה ואין שביעות רצון מלאה.

 

סוגי מכשירי השמיעה הקיימים

ישנם מכשירי שמיעה רבים ומגוונים אשר כל אחד מהם מתאים לאנשים שונים ולמטרות שונות. המכשירים יהיו שונים אלה מאלה בהתייחס למיקומם (יהיו כאלה שיתמקמו בתוך האוזן, ויהיו אחרים שיתמקמו מאחורי האפרכסת), מאפייניהם, גודלם וצורת ייצורם. לכל אחד מסוגי מכשירים אלה ישנם יתרונות וחסרונות, אשר יידרשו לבחינת הלקוח על פי מצבו הרפואי, נתוניו הפיזיים ודרישותיו המיוחדות (כך יש להתייחס לפעילות גופנית מיוחדת, דרישות העיסוק המקצועי ועוד).

 

המכשירים השונים כוללים מספר מאפיינים ותדרים אשר מקלים על ביטול שמיעת רעשי רקע, הגברה או החלשת הווליום ועוד. פעמים רבות, יש לשנות את המאפיינים כתלות במקום בו נמצאים. למשל, אדם הנמצא במסיבה רבת משתתפים יידרש למאפייני מכשיר שונים מאדם הנמצא בחדר ישיבות.

 

יתרון ההתאמה המוקדמת

ישנם יתרונות רבים להתאמת מכשירי שמיעה בגיל צעיר, מיד לאחר אבחון הבעיה וירידת השמיעה. יתרונות אלו לא תמיד נלקחים בחשבון עקב הסטיגמה הקיימת, כי מכשירי שמיעה מיועדים ומתאימים לגיל המבוגר יותר. באופן מעשי, צעירים יותר יוכלו להסתגל באופן מהיר וקל יותר. בדרך כלל, רוב המכשירים יכולים להיות מוסתרים מעין רואה, עקב גודלם המינימלי. עם זאת, גודלם הזעיר עלול לפעמים להוות בעיה לתפעול, כאשר מדובר על אנשים מבוגרים מאד חסרי מיומנות טכנית.

 

כמו כן, ישנו יתרון נוסף לצעירים מבחינת הסתגלות המוח לשמיעה המשופרת. אדם מבוגר, אשר בילה שנים רבות בשמיעה מוגבלת, יתקשה יותר להסתגל לשמיעה משופרת ומוגברת. לעומתו, אדם צעיר יותר אשר חלה ירידה ברמת שמיעתו, עדיין יכול להסתגל לשיפור זה, ואף ליהנות ממנו.