מאיזה גיל כדאי להתחיל טיפולי שיניים?

הורים רבים אינם יודעים מתי צריך לקחת את הילד בפעם הראשונה לרופא שיניים, בכדי לבדוק את חלל הפה, מצב החניכיים והשיניים וכדי להעניק טיפול ראשוני. מעבר לכך, חשוב לזכור כי חוויית הביקור הראשוני אצל רופא השיניים תשפיע על הילד לכל חייו, לכן יש להכין אותו לקראת הביקור במרפאה. מומלץ לפנות רק לרופא שיניים המתמחה בילדים, עדיף בקליניקה ייעודית המציעה אווירה נעימה ומרגיעה וצוות מקצועי ומיומן בטיפולי שיניים בילדים.

יש לזכור כי בקיעת השיניים אצל הפעוטות מתחילה בטווח הגילאים של 3 חודשים עד שנה. מרגע זה יש להתחיל ולהקפיד על צחצוח שיניים באופן קבוע, כאשר ברשתות הפארם ובחנויות המובילות ניתן למצוא מברשות שיניים ומשחות שיניים ייעודיות לגילאים של ילדים קטנטנים.

אל תחכו שיכאב

כמו כן, אין להמתין עם הביקור הראשון במרפאת השיניים עד למקרה בו הילד מתלונן על כאבים, אלא יש להגיע לביקורת כחצי שנה לאחר בקיעת השיניים, לרוב בגיל שנה. למעשה, ביקורים סדירים החל מגיל שנה אצל רופא השיניים, יבטיחו מעקב על התפתחות תקינה של השיניים וגילוי מוקדם של בעיות, כמו גם טיפול בזמן במקרי עששת, מחלות חניכיים ובעיות אחרות.

ביקור כבר בגיל שנה חשוב גם אם טרם בקעו השיניים, מאחר ויש לבדוק האם קיימת בעיה בחניכיים או בחלל הפה שגורמת לעיכוב בבקיעת השיניים.

להכין את הילד לפני הביקור במרפאת השינייםטיפולי שיניים

חשוב לזכור כי ביקור ראשוני במרפאת שיניים, במיוחד בגיל צעיר, עלול להיות טראומתי עבור הילד. במרפאת השיניים יש ריח לוואי לא נעים, הרעשים של המכשירים השונים והמראה שלהם עלולים לאיים על הפעוט, וגם המראה של רופא שיניים ושאר הצוות בחלוקים הלבנים מהווה איום על הפעוט. לכן, מומלץ להכין את הילד מראש, ישנם ספרים טובים לכך ומומלץ בפעם הראשונה להגיע לביקור בלבד ללא טיפול, כדי שהילד יכיר את המקום, ישוחח עם הרופא וירגיש קרוב אליו וכדומה. חשוב לוודא כי יש כימיה בין הילד לרופא, כך טיפולי השיניים יעברו בקלות, הילד יסמוך על הרופא ולא יסבול מחרדה.

איך לטפל בפחד מטיפולי שיניים?

רופאי שיניים מקצועיים ומנוסים בטיפול שיניים לילדים מסבירים לילד על שלבי הטיפול. במידת הצורך הם יציעו טיפול באמצעות גז צחוק, כדי להפחית חרדות וכדי למנוע מהילד כאבים מיותרים. אם אתם מחפשים רופא שיניים בבאר שבע, תל אביב או כל עיר אחרת עבור הילד, חשוב לוודא כי הקליניקה שלו ערוכה לטיפול בילדים וכי יש בה אווירה מתאימה ועזרים המסייעים להפחית חרדות בקרב ילדים קטנים.