מאיזה גיל כדאי להתחיל טיפול שיניים מונע לילדים?

פחד מרופא שיניים אצל מבוגרים הוא בדרך כלל פחד שמתחיל מגיל הילדות. יכול להיות שההורים הלחיצו אותם מאוד לפני הביקור הראשון אצל הרופא לצורך טיפול שיניים, יכול להיות שהרעש של המכשירים השונים הלחיץ אותם כי לא קיבלו הסבר מפורט מהרופא לגבי חשיבות השימוש בהם, ויכולה להיות לכך כל סיבה אחרת. בכל מקרה, מכיוון שביקור אצל רופא השיניים הוא פעולה שרוב האנשים לא יכולים להימנע ממנה, עדיף להגיע עם הילד לטיפול שיניים כבר בגיל צעיר, וזה אפילו לפני שמגיעים למצבים של עששת וחורים.

אבל – לא נקדים את המאוחר ונתחיל מהתחלה.

מתי כדאי להגיע למרפאת שיניים בפעם הראשונה?

למעשה, ההמלצה הגורפת של רופאי השיניים היא להגיע עם הילד לבדיקה לאחר כחצי שנה ממועד בקיעת השן הראשונה, או, לחלופין – בגיל שנה. למרות זאת, רוב האנשים לא מגיעים בגיל כזה, אבל חשוב לדעת שהדבר תורם מאוד גם לשמירה על בריאות הפה וגם להתגברות על הפחד הטבעי מהרופא.

אם מחליטים לא שלא לפנות אל מרפאת שיניים כל כך מוקדם, כדאי מאוד להגיע לאחר שבוקעות מספר שיניים לכל המאוחר. הדבר חשוב בעיקר על מנת להקנות לילד הרגלים נכונים של היגיינת פה, אבל גם כדי לבדוק שהשיניים צומחות בדיוק במקום הנדרש ולבצע טיפולים שונים כמו סתימת חורים – אם צריך.

אז אמנם אין גיל קבוע שבו צריך להגיע למרפאת השיניים, ואף אחד גם לא יעשה לכם כלום אם לא תביאו את הילד עד שתגלו את החור הראשון, אבל כדאי מאוד להביא אותו בין גיל 5-3 לביקור הראשון.

שיננית – למען העתיד

טיפול מרפאת שיניים לא חייב להיות דווקא סתימת חור, עקירת שן, טיפול שורש או יישור שיניים. טיפול שיניים, ובעיקר כזה הניתן לילדים, יכול להיות גם ביקור אצל השיננית, שתלמד אותם כמה שיותר מוקדם איך לשמור על השיניים למען העתיד. אז אם חשוב לכם שהילדים שלכם ידעו בדיוק איך צריך לצחצח שיניים בצורה שתסייע להם להיות מבוגרים בעלי שיניים בריאות ועם כמה שפחות ביקורים אצל רופא השיניים – כדאי מאוד להביא אותם לשיננית המתמחה בטיפול בילדים. שיננית כזאת תלמד אותם איך לצחצח את השיניים ואיך לעשות שימוש בחוט דנטלי, על מנת להיפטר מחיידקים וליהנות מפה בריא ונקי. מרפאת שיניים

לסיכום – אין גיל שבו חייבים להביא את הילד לטיפול שיניים, אבל כדאי להביא אותו אל רופא השיניים כבר בגיל מוקדם. בדרך זו משיגים גם התגברות על הפחד מרופא השיניים שיכול להגיע אם מגיעים בגיל יותר מבוגר, וגם לימוד נכון של הרגלי צחצוח שיניים והיגיינת פה, שישמשו אותם במשך כל החיים. בהצלחה!