מאיזה גיל כדאי להתחיל לעבוד בתור שר בממשלה?

יש תפקידים שבכדי למלא אותם כהלכה כדאי להיות אנשים מבוגרים, עתירי ניסיון, אנשים שכבר ראו יותר מדבר או שניים בחיים וכבר מילאו לא מעט תפקידים בכירים קודמים. יש תפקידים שכדי למלא אותם, כדאי להיות דווקא צעירים, אנשים בעלי שפע של מוטיבציה וכאלה שלא מגיעים בכל יום אל העבודה כשהם מלאי דעות קדומות או הנחות בלתי מעורערות. ומה לגבי שרי ממשלה: האם זהו סוג של תפקיד שניתן לעבוד בו ולמלא אותו היטב גם כאנשים צעירים? ואולי הדבר הטוב ביותר זה להיות אנשים מנוסים, מבוגרים למדי? אם אתם חולמים לעבוד בתור שר בממשלה או שפשוט מעניין אתכם לדעת על תפקידי שררה, יש לנו תשובות מעניינות בשבילכם.

יותר בכירים, יותר צעירים

בשנים האחרונות אנו רואים תופעה מרתקת שקיימת מסביב לעולם. תפקידי שרים ובכלל בכירים בשלטון מתמנים ומגיעים לצמרת בגילאים צעירים להדהים. יש לנו דוגמאות מישראל וממדינות אחרות, ולא תצטרכו להישאר ללא תשובה בעניין זה. באסטוניה, למשל, כיהן כשר בחור צעיר, בתחילת שנות השלושים לחייו. זו אמנם מדינה אירופאית לא מהגדולות והמשפיעות, אבל היותו שר צעיר לא היה מספיק. עוד לפני שמלאו לטאבי רואיבס שלושים וחמש שנים הוא כבר מונה לראשון השרים במדינה, דהיינו לראש הממשלה.שר בממשלה

ואם חשבתם כי אסטוניה יוצאת מן הכלל בעניין זה, הרי שברחבי אירופה מכהנים כיום ראשי ממשלות ושרים מנהיגים רבים אחרים (וגם מנהיגות ושרות) בגילאים צעירים עד מאוד. גם ראש ממשלת אוקראינה ולודימיר גרויסמן כיהן בתפקידו עוד לפני שמלאו לו ארבעים. באוסטריה המועמד לראשות הממשלה היה בראשית שנות השלושים לחייו. בארץ, לפני שנים מונה דרעי לשר בגיל צעיר במיוחד כאשר אם ניקח דוגמאות יותר עדכניות נראה כי אצלנו מכהנים כשרים לא מעט אנשים צעירים (ואגב, נתניהו הותיק מונה כראש ממשלה באמצע שנות הארבעים לחייו). איילת שקד מונתה כשרה בטעם מלאו לה ארבעים. נפתלי בנט גם הוא מונה כשר בגיל צעיר למדי ואפשר להמשיך עם דוגמאות נוספות, אך העניין הזה ברור.

עם הגיל בא הניסיון

לעומת הצעירים שבחבורה, המכהנים או רוצים לכהן כשרים ואף כראשי ממשלות, ניתן למצוא גם את אלה שרק לאחר שצברו ניסיון פוליטי עשיר כראשי ערים או כחברי כנסת הרגישו בשלים להתמנות לשרים. אין ספק כי על כתפיו של שר, אפילו אם מדובר בשר יחסית זוטר, מוטלת אחריות רבה. טעות בשיקול הדעת של שר בעניינים רציניים עלולה להוביל לקטסטרופה. האם זאת אומרת כי שר חייב להתמנות רק בגיל מבוגר? זה ממש לא הטענה.

לגיל יש משמעות רק כאשר הוא מגובה בתפקידים שמאפשרים לצבור ידע והבנה. אם נבדוק את הממוצע של הגילאים בממשלת ישראל הנוכחית נראה כי הוא עולה על חמישים אך נמוך יותר משישים. אין ספק כי מי שיתחיל לעבוד לראשונה כשר בגיל מאוד מבוגר עלול לבצע טעויות בשיקול הדעת או לקבל החלטות גרועות ממש, לא פחות מכפי שיקבל אדם צעיר, חסר ניסיון.

אם נרצה לסכם, הרי שכדאי להתחיל לעבור בתור שר בממשלה בדרך כלל בגילאי השלושים לפחות. יחידי סגולה ובעלי יכולת גבוהה במיוחד יכולים להצליח אפילו בגיל צעיר מזה אך גם אנשים בגילאי ארבעים ויותר יכלים להתאים בכדי להתמנות לתפקיד של שר בפעם הראשונה. מי שמילא תפקידים רבי אחריות, מי שהגיע להישגים במגזר הציבורי, בצבא, בעסקים או בכל תפקיד מחוץ לפוליטיקה, יוכל בהחלט לתרום, להצליח ולהירשם מעל דפי ההיסטוריה כשר מוצלח ופורה.

המאמר באדיבות ערן פולק (ראו כאן)