מאיזה גיל כדאי לעבוד במוסך?

עבודה במוסךגיל העסקה מינימאלי עומד בישראל על 15 שנה, לעומת חופשת לימודים רשמית שבמהלכה ניתן לעבוד גם מגיל 14. מי שמלאו לו 14 אבל טרם הגיע לגיל 15 יכול לעבוד במהלך חופשת לימודים רק בעבודות קלות. זו הסיבה בגללה לא כדאי לעבוד במוסך מתחת לגיל 14-15, אבל אין שום סיבה לוותר על זה בגיל 15 והלאה.

תקנות והוראות החוק

הגיל הרשמי של הנער הוא לא הפרמטר היחיד שקובע מאיזה גיל מותר לו לעבוד במוסך. יש לקחת בחשבון את תקנות והוראות החוק ולשים לב לסעיפים הבאים:

א. שעות הלימודים – חל איסור על העסקת תלמידים מתחת לגיל 18 במהלך שעות הלימודים, אלא אם קיבלו אישור מיוחד. האישור ניתן לתלמידים שנשרו מהתלמידים או לכאלה שהשלימו את חובת לימודיהם. המשמעות הברורה היא שילדים מתחת לגיל 18 גם ככה ברובם לא רלוונטיים לעבודה במוסך, שפעיל בעיקר בשעות היום.

ב. נקיטת צעדים – בעל מוסך שעובר על החוק חושף את עצמו לצעדים וסנקציות. אפשר להגיש נגדו תלונה ליחידת האכיפה במשרד הכלכלה, או להגיש תלונה למשרד התעסוקה.

ג. ארגוני סיוע – בני נוער שרוצים להשתלב בעבודה במוסך יכולים לפנות לארגוני סיוע כמו הסתדרות הנוער העובד והלומד. הפנייה היא אנונימית וללא הזדהות.

היתרונות של עבודה במוסך מגיל צעיר

אדם שמצטרף לעבודה במוסך בגיל צעיר מייצר לעצמו שורה ארוכה של יתרונות. ראשית, העבודה במוסך כבר מגיל צעיר חושפת אותו לתקלות מגוונות. הוא יכול ללמוד כיצד לתקן תיבת הילוכים ויום אחרי זה לעסוק בהחלפת מערכות בלמים ותאורה. שנית, העבודה מייצרת עבור העובד הצעיר ניסיון ולאחר מכן מאפשרת לו להשתלב בענף המכונאות בקלות.

מתי רוב העובדים מצטרף לענף המכונאות?

מי שרוצה לדעת מתי כדאי לעבוד במוסך לפי ביקוש של אנשים אחרים צריך לדעת שרוב העובדים מצטרפים מגיל 21 והלאה. הסיבה לכך קשורה לשחרור מהשירות הצבאי, ולכך שבחלק מהמוסכים ניתן לקבל מעמד של עבודה מועדפת. העבודה במוסך אחרי הצבא רלוונטית כמובן לגברים ולנשים ויש יותר ויותר נשים שמשתלבות בענף בקלות.