מאיזה גיל צריך להתחיל לדאוג לפנסיה? צבי ויליגר מסביר

פנסיה הוא אחד הנושאים שמעטים מאיתנו נוטים לעסוק בו ולחשוב אודותיו, ועוד פחות אנשים מבינים באמת את השלכותיו. מצד שני, מגמת העלייה הקבועה בתוחלת החיים ובמקביל אליה המגמה של הצערת שוק התעסוקה, מגדילות, ובמידה משמעותית, את הסיכוי כי בערוב ימינו נחיה שנים רבות – סביר להניח שכמה עשרות – ללא הכנסה שוטפת מעבודה, ועל כן חשוב מאוד להיערך לכך, גם אם אנחנו מעדיפים לטמון את הראש בחול ולא  לחשוב על הזקנה הממתינה לנו לקראת סוף הדרך.

בהתאם, התשובה לשאלה בכותרת פשוטה: מגיל צעיר. הכי צעיר שאפשר. ובקיצור, אם טרם התחלתם לדאוג לפנסיה, לדאוג באמת ולא להסתמך על אשליה כזו או אחרת, כדאי שתתחילו לעשות זאת היום.

צבי ויליגר – שב-1994 הקים את חברת "וילי פוד" (ביחד עם אחיו יוסי), וכעבור 20 שנה מכר את השליטה בה תמורת סכום של כ-270 מיליון ש"ח – מן הסתם לא צריך לדאוג לפנסיה שלו, מה גם שכמובן שעוד לפני העסקה הנ"ל הוא הרוויח סכומים יפים מאוד ולמעשה גם אחריה נותר בתפקיד בכיר ב"וילי פוד" (שמייבאת ארצה כמה מאות מוצרי מזון). יחד עם זאת, כמי שדואג לרווחת עובדיו ובאופן כללי מנסה לבחון כיצד תיראה החברה הישראלית בעתיד הוא בהחלט ממליץ לכולם לדאוג לביטוח פנסיוני כבר מגיל צעיר, אפילו אותם גילאים שבהם אנחנו חושבים משום מה כי לעולם לא נהיה זקנים.

מה אומר החוק?

החל משנת 2008, עת פורסם צו הרחבה לביטוח פנסיוני מקיף במשק, חלה על כל מעסיק החובה לבטח את כל עובדיו (החל מגיל 21 לגברים וגיל 20 לנשים) בביטוח פנסיוני. הן המעסיק והן העובד עצמו מפרישים סכומי כסף מדי חודש לקרן המנהלת את הביטוח – העובד מפריש 5.5% מהשכר ברוטו והמעסיק עוד 12% (6% לרכיב התגמולים ועוד 6% לרכיב הפיצויים). צבי ויליגר מדגיש כי עפ"י החוק כל עובד רשאי לבחור את סוג הביטוח – קרן פנסיה, ביטוח מנהלים או קופת גמל – וכן את הגוף הספציפי שינהל את הביטוח הפנסיוני שלו. עוד חשוב לציין כי לעובד אין זכות לוותר על ביטוח חובה זה.

מדוע ממליץ צבי ויליגר להתחיל לדאוג לפנסיה כבר בגיל צעיר?פנסיה

צבי ויליגר מציין כי צו ההרחבה מבטיח את זכויותיהם של השכירים אך אינו מסדיר את הביטוח הפנסיוני של העצמאים – שצריכים לדאוג לעצמם. בנוסף לא תמיד ההפרשות מתוך השכר מספיקות כדי להבטיח בסיס כלכלי איתן לימי הזקנה, ועל כן מוטלת על כל אחד מאיתנו החובה לבחון היטב את מצב הביטוח הפנסיוני שלו.

חישובים אקטואריים הם מסובכים מאוד מטבעם, אבל לפי צבי ויליגר המתנה של חמש שנים עד לתחילת הביטוח עלולה לבוא לידי ביטוי בהפסד של עד 2,000 ש"ח בחודש בתקופת הזקנה – כך שכאמור חשוב להתחיל לדאוג לנושא כבר מגיל צעיר, ורצוי לעשות זאת בעזרת אנשי מקצוע בתחום.