מאיזה גיל כדאי להרשות לילד לענות לאינטרקום?

לא מעט הורים מתלבטים לגבי השאלה מאיזה גיל להרשות לילד לענות לטלפון, לצלצול בדלת או למערכת התקשורת מול אורחים. במאמר הבא נציג את הסוגיות המרכזיות ונבין כיצד להתגבר עליהן

אינטרקום - מאיזה גיל מותר לילד לענות?קצב ההתפתחות של ילדים קובע במידה רבה את האחריות המוטלת עליהם. מגיל 13 לדוגמא יכולים ילדים לבצע את רוב מטלות הבית ויש להם מספיק אחריות כדי לקחת חלק במשימות חשובות. מצד שני, הורים המתלבטים מאיזה גיל להרשות לילד לענות לאינטרקום נאלצים להתמודד עם שורה ארוכה של סוגיות:

א. אחריות אישית – הורים המרשים לילד לענות לטלפון או לצלצול בדלת מטילים עליו אחריות מסוימת. הבעיה היא שיש ילדים שאינם מסוגלים להתמודד עם האחריות. הטלת אחריות בשלב מוקדם מדי עלולה ליצור אצל הילדים תסכול, עוגמת נפש ופגיעה בביטחון העצמי. מעבר לכך, ילד שלא הגיע לשלב התפתחותי מספיק גבוה עשוי לבצע טעויות. שיקול הדעת שלו לוקה בחסר ולכן אין סיבה להטיל עליו אחריות מופרזת.

ב. פיקוח ובקרה – ילדים עד גיל 10-12 לא יכולים לפקח על עצמם או לבקר על הנעשה מחוץ לבית. הורים שתוהים האם כדאי לתת לילד לענות לאינטרקום צריכים להפריד בין מצבים בהם הוא לבד, לבין מצבים בהם הוא נמצא לידם. אם הילד בבית יחד עם ההורים והם אחראיים על הפיקוח והבקרה, אין בעיה להרשות לו לענות.

ג. יכולת טכנית ומוטורית – יש סוגים מסוימים של מערכות תקשורת המחייבים תפעול מורכב ומסובך. הורים שרוצים לדעת האם לתת לילד לענות לאינטרקום חייבים לוודא התאמה בין המערכת לבין היכולת הטכנית והמוטורית. אם הילד עדיין לא בגובה המתאים של הקודן או הדלת, אין סיבה לעורר אצלו תסכול. רק ילדים עם יכולת טכנית ומוטורית מתאימה מסוגלים גם לתפעל את מערכות התקשורת וגם למלא אחר בקשות ההורים.

תרגול, חינוך ודוגמא אישית

יש כמה טיפים שיכולים לעזור להורים המעוניינים להרגיל את הילדים שלהם לענות לצלצול האינטרקום. ראשית, כדאי להתחיל בתרגול של הילד כאשר ההורים נמצאים בבית. אפשר ללוות אותו בצעדים הראשונים ולהישאר לידו כאשר הוא עונה או מנהל שיחה. שנית, יש להקפיד על חינוך נכון ולהבהיר לילד את כל הסכנות הנובעות מפתיחת הדלת לזרים. הילד חייב להקפיד על הוראות ההורים ולמלא אחריהן גם אם הם לא נמצאים בסביבה.

בסופו של דבר, הכל מתחיל ונגמר בדוגמא אישית. הורים המתנהלים בצורה נכונה יכולים להקל גם על הילדים וגם על עצמם. הם צריכים להראות לילד כיצד לענות לדלת ואיך לברר מי עומד בצד השני. במידה והם לוקחים את הילדים לעבודה, אפשר לנצל את ההזדמנות כדי לתת להם לצפות בכניסה ויציאה של אורחים. חשיפה של הילד לחוויות חדשות מגבירה את קצב ההתפתחות ותורמת ליציבות הנפשית שלו בטווח הקצר והארוך.