מאיזה גיל לוקחים פעוטות לפעילויות ואירועים?

אבאל'ה בוא ללונה פארק

המשפחה התרחבה, ואבא ואמא הטריים כבר מתמוגגים מעצם המחשבה על לקיחת הילד או הילדה לחוויות ולהרפתקאות חדשות, אם מתוך הרצון להרחיב את תחומי העניין, או פשוט מתוך יצירת זיכרון נעים משפחתי לרפרטואר.
אז מאיזה גיל ניתן לקחת את הילדים לפעילויות?
ראשית נגדיר ביטויים חשובים: להגדרה 'תינוקות' עונים גילאי 0-שנה; 'פעוטות' נחשבים גילאי שנה-שלוש שנים, ומעל גיל שלוש כבר מכונים 'ילדים'. לאחר שהבהרנו את המונחים בהם נשתמש בהמשך מאמר זה, כעת נציג בפניכם כמה רעיונות במסגרת אירועים ופעילויות בחיפה.
התאמה אישית
ההגדרות הן סטטיסטיקה יבשה, וקובעות רק לגבי ההערכה על נתונים ביולוגיים ופיזיים, אך יש לשים לב לשיקול דעת אישי. כלומר, הקביעה הסופית לגבי התאמת הפעילות לילד שלכם צריכה להיות לפי ההיכרות שלכם עם אופיו ועם יכולותיו להבין את המתרחש סביבו, וכל מה שיאמר כאן הוא בגדר המלצה כללית בלבד.
אז כיצד ניתן לשדרג את הזמן המשותף שלכם עבור הדור הצעיר עם אירועים ופעילויות בחיפה? ומאיזה גיל ניתן לקחת את הילדים ולאלו סוגי פעילויות?
הנה מספר הצעות מחולקות לפי גילאים:

פעילויות עם תינוקות (0 עד שנה)

גיל זה הוא חשוב מאוד בהתפתחות החושים של הילד, ולכן חשוב לחשוף אותו למגוון של דברים שיעוררו את חושיו ויפתחו אותו. למשל מבחינת חושי המישוש והראייה יציאה חודשית לפינת חי לליטוף בעלי חיים יכולה להניב תוצאות מפתיעות כבר בגיל מוקדם שכזה. כמו כן מומלץ ללכת יחד לקורס בריכה לשחיית תינוקות, שידוע שככל שמתחילים מוקדם יותר כך הלימוד מגיע בצורה טבעית יותר. בשלב זה צריך להיות מעט יותר סבלניים לגבי יציאה לפעילויות בחוץ, כיוון שהעולל עדיין לא יקלוט את הרעש החיצוני כמוזיקה נעימה או כהצגה משעשעת, לכן כדאי להיות קשובים לצרכים שלו קודם, ולהתאזר בסבלנות לשלב ההתפתחותי הבא בשביל יציאות מאתגרות חושים יותר. פעילות שידועה כמתאימה במיוחד ששווה בדיקה: הצגות בובות.

פעילויות עם פעוטות (שנה עד שלוש)

ניתן למצוא מגוון רחב של פעילויות באזור חיפה המתאימות לגילאים האלה, אם במרחב הקהילתי או במרחב העירוני, כאשר ערים רבות מציעות שלל אירועים לפעוטות, במתנ"סים ובקניונים. חיפוש אירועים ופעילויות בחיפה מניב מספר רב של הצגות, הפעלות ופסטיבלים אשר יגרמו הנאה לילדים בגיל הזה וגם הרבה סיפוק להורים.
נוסף על כך, עונת המעבר מתאימה לצאת לטיולי טבע באזור חיפה, על הר הכרמל למשל, או בנמל, אפשר לעשות ביערות הכרמל מחנאות, ולחשוף את הילדים לחיים מחוץ לעיר. גם בילוי בחופי הים מתאים לנשום קצת אוויר נקי ואפילו לישון בלילה באוהל על החוף.

פעילויות עם ילדים (שלוש ומעלה)

בשלב הזה הילד כבר פיתח אישיות וטעם לרצונותיו, ורצוי לשתף עמו פעולה בבחירת הפעילויות המשפחתיות, כך שההורים נחשפים לאישיותו המרעננת של ילדם, והילד מרגיש בעל חלק ביצירת החוויה המשפחתית.
הרחבה של מגוון הפעילויות כוללת פעילויות עמוקות יותר: ניתן ללכת לפסטיבלים, מוזיאונים, סרטי ילדים בבתי הקולנוע הרבים הפזורים באזור חיפה.

אז תיהנו

חשוב להיות סבלניים, כל גיל דורש מההורים למצוא פעילות שמתאימה ליכולות נפשיות ופיזיות אחרות, וההליכה יחד כגרעין משפחתי דורשת התארגנות שמתאימה לילדים, שהם בעלי קצב אחר ממבוגרים, לכן כל תהליך החשיפה למקומות חדשים יתרחש בצורת 'ניסוי וטעייה'. מה שכן, הכל יהיה שווה את הסבלנות וההשקעה שלכם ביצירת חוויות חדשות עם הילדים כאשר תיזכרו במה שעשיתם בשנים הבאות.