מאיזה גיל לקנות מחשב לילד?

בעולם טכנולוגי כמו שלנו, לפעמים נראה שכל ילד נולד עם עכבר ביד ועם אייפון בתוך האוזן. הורים חדשים מתמודדים עם הדילמה הקשה של חיבור הילד שלהם לעולם הטכנולוגי המורכב והמסובך. הורים כאלה שואלים את עצמם לגבי הצורך שאותו ממלא המחשב בחייו של הילד, תוהים על ההיבטים הקוגניטיביים והחברתיים של רכישת מחשב לילד שלהם, ומתמודדים עם איומי הסייבר השונים המאיימים עליהם ועל ילדיהם. במאמר זה ניגע בנקודות השונות הנוגעות לרכישת מחשב לילד שלכם.

 

מה הצורך שאותו אנו ממלאים ברכישת מחשב לילד?

זוהי השאלה החשובה ביותר בכל התהליך הזה, והיא למעשה השאלה היחידה שצריכה להנחות אותנו. הורים רבים נכנעים ללחץ החברתי שמופעל על ילדיהם ורוכשים להם מחשב אך ורק כדי לצרף אותם לחבר'ה. מחשב בסופו של דבר הוא רק כלי המשרת את מי שמפעיל אותו. מחשב הניתן לילד יכול להיות כלי חשוב מאוד שמחזק את היכולות הקוגניטיביות והחברתיות שלו, אך הוא יכול להיות גם כלי הרסני ביותר שטומן סכנות רבות שכל הורה היה רוצה למנוע כליל מהילד שלו.

 

מאיזה גיל לקנות מחשב: היבטים קוגניטיביים

אם הילד שלכם הוא אוטו-דידקט, כמובן שרכישת מחשב לילד שלכם, גם בגיל צעיר, יכולה לשרת את היכולות שלו מבחינה התפתחותית. כיום ישנו שפע רב ועצום של משחקי מחשב חינוכיים, תוכנות ולומדות לכל הגילאים, מגיל שלוש ועד 18. אם אתם רוכשים את המחשב לילד לצרכי לימוד ומשחק, כדאי שתוודאו שהגישה שלו למחשב מבוקרת, ותשקלו היטב את חיבור המחשב לרשת האינטרנט כדי למנוע את הסכנות השונות האורבות לכם ולילד שלכם ברשת.

 

היבטים חברתיים

מחשב הוא כלי חובה לפי הסטנדרט החברתי של העולם המערבי. מדובר בפייסבוק, טוויטר, אתרי האינטרנט של סדרות הטלוויזיה האהובות ואתרים נוספים, כל ילד או כל שכבת גיל לפי ההעדפות האישיות שלו או שלה. אם הילד שלכם מעוניין ברכישת מחשב אך ורק לצורך מקובלות בחברה, כדי להיות קול ואין, כדאי מאוד לשקול את העניין לפחות עד להגיעו לגיל 10 או לכיתה ד'. בגילאים אלו, רוב בתי הספר בימינו מספקים לילדים הפעלות ושיעורי בית דרך האינטרנט, וכדאי שלא למנוע את התחברותו של הילד לעולם הממוחשב ולחברה הווירטואלית שלצערנו היא התחליף בימינו למפגשים אישיים.

 

איומי סייבר ובטיחות ברשת

לא משנה באיזה גיל אתם רוכשים מחשב לילד שלכם, הוא יעמוד בפני סכנות סייבר שונות ומשונות, שאותן עליכם למנוע ממנו. כולנו שמענו על מקרים נוראיים של פיתוי ילדים דרך הצ'אטים השונים, דרך גניבות זהות, ואפילו דרך פריצות לבית דרך פיתוי של ילדים ברשת הווירטואלית. לפני שרוכשים לילד מחשמאיזה גיל לקנות מחשבב, על ההורים להיות בטוחים שהם מכירים את סכנות הסייבר השונות ואת הדרכים הנכונות להתמודד איתן.

 

כיצד נדריך את הילד להתמודדות נכונה עם פריצות ווירוסים

מדובר בעולם מורכב וסבוך, שגם עבור מבוגרים יכול להיות קצת קשה. הורים שמעוניינים בכך, יכולים לפנות לחברות בטיחות מחשבים וסייבר ולקבל הדרכה הולמת להתמודדות מול וירוסים ופריצות ועל הדרך הנכונה שבה יש להעביר את המידע לילדים.