מאיזה גיל מומלץ לבצע טיפולי שיניים בהרדמה מלאה?

הרדמה מלאה היא פתרון אלגנטי עבור השתלות שיניים בסיטואציות שונות, שנסביר כעת

השתלות שיניים הן חוויה שרבים מאתנו מוצאים אותם כחוויה רחוקה מאוד מנעימה. עבור מרביתנו, מדובר בחוויה לא נעימה בעיקר משום שהיא פולשנית ומגבילה אותנו לזמן מה אחריה, ופוגעת זמנית בשגרת היום יום שלנו, בהקשרים של אכילה וכדומה. עם זאת, עבור לא מעט אנשים השתלות שיניים הם חוויה קשה הרבה יותר באופן פוטנציאלי, עם מצבים של חרדה דנטלית, רפלקס הקאה שנובע מתחושת הפולשנות בחלל הפה, הפרעות מוטוריות שמקשות על ביצוע טיפול שיניים, או רגישות לחומרי ההרדמה המקומיים בהם משתמשים על פי רוב בטיפולי השיניים. במצבים שכאלה, השתלות שיניים בהרדמה מלאה הם במידה רבה הפתרון הנכון והאלגנטי ביותר עבור כל הצדדים המעורבים בדבר – עבור המטפל מדובר בשיטה לבצע את הטיפול באופן הרבה יותר נוח וללא הפרעות פוטנציאליות, ועבור המטופל מדובר בשינה פשוטה שאחריה הוא כבר נמצא בצדו השני של טיפול השיניים, ללא כל חוסר הנעימות הכרוכה בכך עבורו. עם זאת, כמובן שהרדמה מלאה היא לא פתרון אוטומטי לכל גיל, ונבין בדיוק מהן ההגבלות השונות המומלצות בתחום זה.

הרדמה מלאה היא לא בהכרח פתרון שמתאים לכל גיל, וכעת נבין בדיוק מאיזה גיל מדובר בפתרון מתאים

• מהו הגיל המינימלי להרדמה מלאה? בשנת 2012 התפרסם מחקר רחב היקף ובין לאומי שהתבצע בין אוסטרליה וארצות הברית, והקיף כמעט 3,000 ילדים ומתבגרים שעברו ניתוחים בהרדמה מלאה בין השנים 1989 ל-1992. ממצאי המחקר היו יחסית חד משמעיים, והצביעו על קשר ישיר בין טיפולים שונים בהרדמה מלאה שהתבצעו לפני גיל שלוש, לבין פגיעות התפתחותיות שונות במוח שהתפרצו בסביבות גיל עשר. מכאן קל להבין כי גיל המינימום לביצוע ניתוחים כלשהם בהרדמה מלאה, ובכלל זה גם השתלות שיניים בהרדמה מלאה, הוא גיל שלוש ואפילו ארבע, אך זוהי לא בעיה כלל וכלל באופן מעשי. הסיבה לכך היא פשוטה למדי – נדיר מאוד כי ילדים בגיל זה אכן מגיעים למצב של צורך בהשתלות שיניים, ועל כן בטווח הגילאים שבו השתלות שיניים מתחילים להיות יותר ויותר רלוונטיים בדרך כלל אין מניעה לביצוע הרדמה מלאה בטיפול השיניים.
• מגבלות נוספות – טיפול שיניים בהרדמה מלאה הוא כאמור פתרון מתאים מאוד במצבים שונים של בעיות שקשורות לביצוע השתלת שיניים, אך לא מדובר פה בפתרון אבסולוטי שמתאים בכל מצב, וישנן מגבלות רלוונטיות ביותר בביצוע הרדמה מלאה. המגבלות הללו קשורות בעיקר לרגישות של אנשים לחומרי ההרדמה השונים, אך לא זו בלבד. כאשר אדם לא חש בטוב, אפילו ברמת הצינון, מומלץ מאוד שלא לבצע טיפולים בהרדמה מלאה, שכן הרגישות להרדמה מלאה עולה ככל שהמערכת החיסונית חלשה יותר. באופן כללי, הגישה הנכונה היא לבצע השתלת שיניים בהרדמה מלאה רק אם זהו כורח המציאות – כאשר האדם חש בטוב, אינו רגיש לחומרי ההרדמה אך יש לו איזשהו חשש, חרדה או סיטואציה פיזית שמקשה על ביצוע טיפול השיניים – רק אז הרדמה מלאה היא אכן פתרון רלוונטי עבורו.

בכל מקרה, כאשר אתם פונים לאפשרות של טיפול שיניים בהרדמה מלאה, ודאו כי אתם עושים זאת נכון

כאשר אתם פונים לאפשרות של טיפולי שיניים בהרדמה מלאה, ודאו כי אתם עושים זאת נכון. הכוונה שלנו היא כמובן לפנות אך ורק למרפאת שיניים ברמה הגבוהה ביותר, שמבטיחה לכם ביצוע נכון ומקצועי של הטיפול בהרדמה מלאה, עם רופאים מרדימים שמבצעים את עבודתם באחריות ובמקצועיות להשלמת הטיפול הבריא והיעיל עבורכם.

השתלות שיניים