מאיזה גיל מומלץ להשתמש במכשירי שמיעה?

מכשירי שמיעה מזוהים מאוד עם אנשים בני הגיל השלישי, למרות שעושים בהם שימוש גם אנשים בעלי שמיעה מוגבלת מכל הגילאים. אין ספק, שכאשר מדובר בחירשות מולדת או בחירשות שנגרמה מסיבה כלשהי בגיל צעיר, חשוב מאוד לעשות שימוש במכשירי שמיעה ברגע שבו מתגלה הירידה בשמיעה, על מנת לשמור ככל שאפשר על איכות החיים. אבל, כאשר מדובר בבני הגיל השלישי, לא תמיד ברור האם יש גיל מסוים שבו מומלץ להתחיל להשתמש במכשירי שמיעה או שצריך לחכות עם זה ולבדוק אם בכלל יש צורך בכך. במאמר זה ננסה לעשות קצת סדר בדברים, ולהסביר קצת יותר אודות הגיל שבו מומלץ (או לא מומלץ) להתחיל.

ירידה בשמיעה תלוית גיל

עם הגיל הגוף שלנו עובר שינויים רבים, כגון היחלשות של מערכת החיסון, התדלדלות של מסת העצם ועוד. אחד השינויים שמתרחשים אצל אנשים רבים הוא גם ירידה בשמיעה, אם כי הדבר הוא לא משהו שקורה תמיד, וחשוב תמיד לבצע בדיקה.

איך יודעים אם יש באמת ירידה בשמיעה?

קודם כל, לא מתחילים אם אין ירידה בשמיעה, אבל אם מרגישים שיש ירידה בשמיעה, מאוד כדאי לגשת לבדיקה. הנה מספר סימפטומים שיכולים להעיד על ירידה בשמיעה:

  • הגברת מכשירי טלוויזיה / רדיו – כשמתחילים להגביר עוד ועוד את מכשירי השמע השונים, יכול מאוד להיות שזה מעיד על ירידה בשמיעה.
  • צעקות בטלפון – אם מתחילים לצעוק בטלפון ו/או לשאול "מה?" הרבה יותר מהרגיל, יכול להיות שמתחילה ירידה בשמיעה תלוית גיל.
  • קשה יותר להבין אחרים – אם גם בשיחות שמתקיימות פנים מול פנים אתם מוצאים את עצמכם נאלצים לבקש מהאיש שאיתו אתם משוחחים לדבר יותר לאט או להגביר את הקול, אין ספק שמדובר במצב שכדאי מאוד לבדוק.

אם אחד או יותר מהמצבים המתוארים מעלה מוכר לכם, כדאי מאוד שתיגשו אל הרופא. סביר מאוד להניח שהוא ייתן לכם הפניה למכון שמיעה, ושם יבדקו אתכם ויגידו האם אכן יש לכם ירידה בשמיעה או שהתחושה שלכם נובעת מסיבה אחרת.

מכון שמיעה

יש ירידה בשמיעה. האם צריך לרכוש מכשירי שמיעה מיד?

אם בבדיקה שהתבצעה במכון השמיעה התברר שאכן יש לכם ירידה ביכולת השמיעה, הגישה העכשווית אומרת, שאכן כדאי להתחיל מיד בהסתגלות לחיים עם מכשירי שמיעה. וכל כך למה? מכיוון שככל שמסתגלים בגיל צעיר יותר להרכבת המכשירים ולשימוש בהם, ההסתגלות קלה יותר. אם מתחילים את השימוש בגיל מבוגר, אחרי שכבר הסתגלתם לשמיעה מוגבלת, ההסתגלות יכולה לארוך יותר זמן ולהיות יותר מורכבת. מעבר לכך, שימוש מיידי במכשירי שמיעה משפר את איכות החיים באופן מיידי, ואין ספק שזה עדיף על פני המתנה כשהשמיעה נשארת ירודה.

אז התשובה לשאלה מאיזה גיל מומלץ להתחיל להשתמש במכשירי שמיעה היא, שאין לכך גיל. אם גיליתם ירידה בשמיעה, גם אם אתם לא מאוד מבוגרים, כדאי לשקול בחיוב שימוש במכשירי שמיעה מתאימים. גשו למכון שמיעה המתמחה בהתאמה מדויקת של מכשירים, ורכשו מכשיר שמתאים בדיוק לצרכים ולהעדפות שלכם. בהצלחה!