מאיזה גיל מומלץ ללכת לייעוץ והדרכת הורים?

שירותי ייעוץ והדרכת הורים ניתנים בקבוצות ובאופן אישי. השירות מתאים להורים לילדים בכל הגילאים והוא מציע מגוון רחב של יתרונות, לרבות מעקב צמוד של מדריכת הורים המכירה את צרכי המשפחה

אין גיל ספציפי לייעוץ והדרכת הורים. שירותי ייעוץ מן הסוג הזה ניתנים עבור הורים לילדים בכל הגילאים וכאן גם טמון הערך המוסף שלהם. הייעוץ אמור לתת מענה ספציפי על צרכי ההורים והמשפחה ולכן הוא לא ניתן לפי כללים קונבציונאליים. כל הורה נפגש עם קשיים בגידול ילדים בגילאים שונים. יש הורים שזקוקים לייעוץ מיד אחרי הלידה והשחרור מבית החולים, אמהות המתמודדות עם דיכאון אחרי לידה ואבות שלא יודעים כיצד לחזור לשגרה עם הפעוט הטרי. לחילופין, הורים רבים פונים לשירותי ייעוץ דווקא אחרי שהילדים מגיעים לגיל ההתבגרות או אפילו מתגייסים לצבא.

חשוב לציין כי שירותי ייעוץ והדרכה להורים לילדים בכל הגילאים ניתנים גם בקבוצות וגם באופן אישי. הדרכה בקבוצות עדיפה עבור הורים שרוצים לשמוע חוות דעת של אנשים אחרים, לשתף חוויות ולהיחשף להשפעות חיצוניות. מנגד, מדריכת הורים פרטית עשויה לקבל עדיפות במקרים בהם הורים רוצים לתאם מעקב צמוד. המדרכה נדרשת להכיר את צרכי המשפחה ולתאם עבורה תכנית טיפולים אינדיבידואלית.

ייעוץ משפחתי

למה להיפגש בקבוצות או עם מדריכת הורים?

לא משנה אם בוחרים שירותי ייעוץ בקבוצות או הדרכת הורים פרטית, אלו היתרונות שניתן להשיג:

  1. תמיכה מנטאלית – רוב ההורים זקוקים לתמיכה מנטאלית שתגביר אצלם את תחושת הביטחון העצמי. ההתמודדות היום יומית עם גידול ילדים עלולה לתת את אותותיה גם בקרב הורים צעירים וגם אצל הורים ותיקים, לכן התמיכה המנטאלית מהווה גיבוי. השירות הניתן בקבוצות או על ידי מדריכת הורים עולה בקנה אחד עם השאיפה לקבל תמיכה חזקה, יציבה, יסודית ומבוססת.
  2. מידע מקצועי – שירותי הייעוץ ניתנים על בסיס מידע מקצועי. יש כמובן חשיבות גדולה למספר המשתתפים בקבוצות הייעוץ או לניסיון של מדריכת הורים, אך בסופו של דבר מדובר על שירות הניתן מתוקף מחקרים וממצאים. המידע המקצועי מבטיח אחידות בשירותי הייעוץ וגם מעלה את הרמה שלהם בהשוואה לשירותי הורות אחרים.
  3. קבלת הפניה – הרבה הורים לא מודעים לעזרה שם יכולים לקבל מטעם גורמים רפואיים, רשויות המדינה וגופים נוספים. תיאום פגישה עם מדריכת הורים היא הזדמנות מצוינת לקבל הפניה כזו ולפעול לאורה. ההפניה יכולה להיות הצעד הראשון בשינוי של 180 מעלות בחיי המשפחה, בדינאמיקה בין ההורים והילדים וגם בתחושות ההורים עצמם.

לסיכום, הגיל המומלץ לייעוץ והדרכת הורים נקבע רק לפי הצרכים הספציפיים שלכם. נסו להישאר עירניים לאפשרויות השונות ובדקו לעומק את ההבדלים בין הדרכת הורים בקבוצות והדרכה אישית. בחרו את מסלול הייעוץ הנכון והפיקו ממנו את המרב.