מאיזה גיל מומלץ לעשות שתלים דנטליים?

.

כאשר ישנו מצב של חוסר בשיניים או בעיה חמורה אחרת, שתל דנטלי הוא פתרון איכותי ביותר

השיניים שלנו ובריאותן הן מרכיבים חשובים ביותר עבור הבריאות שלנו ככלל, עבור האסתטיקה ומראה הפנים שלנו, ועבור התחושה שלנו. כאבי שיניים הם כידוע לכולנו היטב כאבים שיכולים לשתק אותנו לחלוטין, ואם אנחנו מגיעים למצב שבו השיניים שלנו נופלות כתוצאה מחבלה או התבגרות, או שמגיעות למצב של ריקבון בעקבות מצב רפואי כזה או אחר או חוסר טיפול מתאים, אנחנו נמצאים באחד המצבים הרפואיים הקשים ביותר מבחינת תחושה עבורנו.

שתלים דנטליים כפתרון למצב של חוסר בשיניים

במצבים שכאלה, ישנם לא מעט פתרונות זמינים כיום, אך הפתרון של שתלים דנטליים הוא ככל הנראה הפתרון האלגנטי והאיכותי ביותר שישנו – מדובר למעשה בפתרון קבוע של שתלים עשויים טיטניום, שמהווים תחליף לשורש השן הפגועה ומאפשרים לשן טבעית להיבנות מסביב לשתל, תוך שמירה על בריאותה ועל בריאות השיניים הסמוכות לה והימנעות מזיהומים. כפי שניתן להבין, זהו פתרון אלגנטי במיוחד במצבים לא נעימים במיוחד, וחשוב להבין מאיזה גיל ניתן ליישם את הפתרון הזה ובאילו מצבים נצטרך ליישם אותו גם בגילאים צעירים ביותר.

האם ישנה הגבלת גיל כזו או אחר להתאמה ויישום של שתל דנטלי בפה, ומקרים מיוחדים שקשורים לכך

טווח הגילאים הרלוונטי – טווח הגילאים הרלוונטי עבור תכנון ויישום של שתלים דנטליים בפה הוא בדרך כלל טווח גילאים מבוגר למדי. הסיבה לכך היא פשוטה ביותר – מצבים רפואיים שונים המובילים מבסיסים לצורך בטיפול מסוג זה הם בדרך כלל מצבים רפואיים הקשורים לגילאים מבוגרים למדי, כאשר השיניים מזדקנות יחד עם כל הגוף ומאבדות מבריאותן וחיוניותן. במצבים שכאלה, שנגרמים כתוצאה מהדרדרות מצבן באופן טבעי או כתוצאה מחוסר טיפול מתאים לאורך שנים, השיניים יכולות להגיע למצב של ריקבון ונשירה, ויהיה צורך בשתל איכותי במקום השן הפגועה שישקם את מצב הפה כולו. עם זאת, אלו הם המצבים הרפואיים הדלקתיים המובילים למצב של צורך זה, וישנם גם מצבים של טראומה – בעקבות חבלה כזו או אחרת, השיניים נפגעות, נשברות או נושרות לחלוטין, ויש צורך בתחליף איכותי שילווה את האדם לאורך שנים רבות מאוד.
• מאיזה גיל ניתן ליישם פתרון זה? הגיל הצעיר ביותר שבו נהוג ליישם שתלים דנטליים בפה של מטופל הוא גיל 17. בכל אופן, נדרשת בדיקה מדוקדקת של המטופל בטרם ניתן לתכנן או ליישם עבורו פתרון זה, שכן רק לאחר בדיקה מדוקדקת ניתן לוודא כי הטיפול לא יעשה שום נזק אלא רק תועלת למטופל, וכי השיניים שלו כבר הגיעו למצב של בגרות מלאה ואכן אין מניעה מלהתאים שתל דנטלי במקום השן הפגועה או השבורה. חשוב לציין כי נדרשת מקצועיות גבוהה במיוחד בכל הנוגע להתאמה של שתל דנטלי עבור מטופלים צעירים יחסית, שכן לא מדובר בפתרון שתוכנן במקורו עבור גילאים שכאלה, ונדרשת עבודה מקצועית ביותר שאיתה המטופל יחיה לאורך שנים רבות מאוד לאחר השתלת השתל.

שתלים דנטליים בגיל צעיר רחוקים להיות ממצב אידאלי – אך אם הם נחוצים, הם פתרון אלגנטי למדי

אף אחד מאתנו לא רוצה להגיע למצב שבו הוא זקוק לשתלים דנטליים בגיל 17, אך צעירים רבים הם חסרי אחריות וזהירות ומגיעים למצב של חבלה וזעזוע שכזה, שדורשים פתרון מקצועי בדמות שתל דנטלי. במצבים שכאלה, יש להקפיד על פתרון איכותי ברמה הגבוהה ביותר דרך קליניקה דנטלית ברמה הגבוהה ביותר, ורק כך ניתן להבטיח התאמה אידאלית של שתל דנטלי – שאיתו צריכים לחיות את רוב חיינו לאחר מכן.

שתלים דנטליים