מאיזה גיל מומלץ לרכוש לילד טלפון סלולרי?

הטלפון הסלולרי הפך בימינו למכשיר החשוב ביותר בחיים

המצאת הטלפון הסלולרי ותחילת הפצתו עבור לקוחות פרטיים, אי שם באמצע שנות השמונים, מתבררת עם כל שנה שעוברת כאחד מרגעי המפתח וכאחד האירועים המכוננים של העת המודרנית. פחות משלושים שנה לאחר תחילת השיווק של טלפונים סלולריים, שהיו אז גדולים במיוחד ומתאימים לשימוש ברכב בלבד – כל אחד מאתנו אוחז במכשיר טלפון סלולרי חכם (סמארטפון), שדרכו אנחנו מנהלים יותר ויותר חלקים מהחיים שלנו. כיום, החל ממילוי שעות הפנאי שלנו, דרך קשר טלפוני וברשתות חברתיות ומדיומים אחרים עם כל האנשים הממלאים את החיים שלנו, ועד ניהול דברים כמו חשבון הבנק שלנו ולוח הזמנים בעבודה שלנו – הכל מתבצע דרך הטלפון הסלולרי. בהקשר זה, כהורים, אנחנו ניצבים בפני אחת ההחלטות החשובות ביותר – מתי לצייד גם את הילד שלנו בטלפון, וכיצד לעשות זאת נכון, תוך התחמקות מהסיכונים השונים הקשורים למכשיר הטלפון החכם המודרני.

מאיזה גיל מומלץ לרכוש טלפון עבור הילד שלנו, ומה משפיע על ההחלטה הזאת?

 

  • מדוע חשוב לעשות זאת בזהירות? כאשר אנחנו רוכשים עבור הילדים שלנו מכשיר טלפון סלולרי חכם ומודרני, כהורים אנחנו מפיקים מכך יתרון ברור ופשוט אחד שמוריד את מפלס החרדה שלנו – אנחנו יכולים לדעת היכן נמצא הילד שלנו ויכולים ליצור איתו קשר בכל עת. עם זאת, חשוב שנכיר גם את הצדדים הפחות חיוביים של מכשיר הטלפון הסלולרי המודרני. זה מתחיל, כמובן, בסכנת ההתמכרות לטלפון הסלולרי ולרשתות חברתיות שונות – וכבר היום אנחנו שומעים על יותר ויותר מקרים בהם השימוש בטלפון חרג מהגבולות הבריאים מבחינה נפשית. כמובן שישנו גם סיכון בריאותי בשימוש מוגבר בטלפון הסלולרי, ובכל מקרה יש להגביל את הילדים שלנו בשעות השימוש בו. אם נוסיף לכך גם אלמנטים כלכליים וסכנה של גניבה ושל בריונות טכנולוגית שהופכת יותר ויותר נפוצה כיום – אין ספק כי רכישת הטלפון הסלולרי לילד שלנו צריכה להיעשות בזהירות.

 

  • אז מתי ואיך לעשות זאת נכון? התשובה לשאלה הראשונה, מתי מומלץטלפונים סלולריים לרכוש לילד טלפון סלולרי, היא באזור הגילאים בהם הילד שלנו מתחיל להסתובב בצורה עצמאית יותר – בממוצע מדובר בטווח הגילאים 8 עד 10. עם זאת, אנחנו לא חייבים לקנות לילד שלנו טלפון חכם, אם אנחנו רוצים להימנע מסיכוני ההתמכרות והרשתות החברתיות – ובהחלט ניתן להגיע לשלב זה רק כשהילדים שלנו מוכנים לכך נפשית, מבלי להתחשב בשיקולי הורים אחרים שמקבלים החלטות שגויות עם הילדים שלהם.

חנכו את הילדים לשימוש נכון בטלפון הסלולרי

יש לא מעט יתרונות, כהורים, במכשיר טלפון סלולרי אצל הילדים שלנו – זמינות, ותוכנות שונות שמאפשרות לנו לדעת מה הילדים עושים והיכן הם נמצאים. עם זאת, בשל סכנות השימוש הלא אחראי בטלפונים סלולריים, עלינו לרכוש לילדים שלנו את המכשיר הראשון שלהם רק כאשר הם מוכנים לכך, ואנחנו בטוחים במוכנותם.

 

המאמר באדיבות קייט פון – מעבדה לתיקון טלפונים סלולריים