מאיזה גיל מומלץ לשחק בקונסולת אקס בוקס וואן?

הורים שרוצים לקנות לילדים שלהם משחקים לאקס בוקס וואן מתלבטים לעיתים קרובות לגבי הגיל המתאים. באופן עקרוני מומלץ לחכות עם קונסולות מן הסוג הזה לגיל 6 לפחות, אבל יש גם מקרים יוצאי דופן וטיפים לשימוש נכון ביתרונות שלהן

קונסולת אקס בוקס וואן הושקה על ידי חברת מיקרוסופט בשנת 2014 ומאז הציבה תחרות משמעותית בפני כל קונסולת משחקים אחרת. היא זכתה להצלחה עולמית והביאה איתה גם לא מעט דילמות. מבחינת הורים לילדים, השאלה מאיזה גיל כדאי להתחיל היא ככל הנראה ההתלבטות המשמעותיות ביותר בהקשר של קונסולה ומשחקים לאקס בוקס וואן.

 

משחקים לאקס בוקס וואן

 

התשובה מורכבת מכפי שנהוג לחשוב ויש כמה פרמטרים שאליהם כדאי להתייחס:

 

א. גיל מומלץ – אנשי מקצוע ממליצים להתחיל עם אקס בוקס וואן וקונסולות אחרות מגיל 6 ומעלה. בישראל זהו גם הגיל שבו הילדים מתחילים ללכת לבית הספר היסודי, ולכן הם יכולים לשלב בין העולם הוירטואלי והאמיתי. גיל 6 מתאים לסוגים שונים של משחקים לקונסולות והוא עולה בקנה אחד עם היכולת של ההורים לפקח על התכנים.

ב. השלכות שליליות – אי אפשר להתעלם מההשלכות השליליות של עודף משחקים לאקס בוקס וואן. כמובן שהשלכות מן הסוג הזה הן חלק בלתי נפרד מכל התנהגות קיצונית, אז הכל מתחיל ונגמר באיזון. הילדים לא צריכים לשבת כל היום מול המסך ואין טעם לעודד אותם לעשות זאת.

ילדים הם יצורים סקרנים מטבעם, אז רק צריך לדעת איך להפעיל את התכונה הזו. הקונסולה לא באה על חשבון זמן איכות עם המשפחה, לימודים ובילוי חברתי. חוץ מזה, הורים יכולים להשתמש בשלילת המשחקים כסנקציה עבור ילדים שמתנהגים בצורה לא הולמת.

ג. משחקים הולמים – הורים חייבים לפקח על מידת ההתאמה בין התוכן במשחקים לאקס בוקס וואן לבין הגיל שלהם. יש שורה ארוכה של משחקים הולמים, מאתגרים ומעניינים, אך לצדם גם משחקים למבוגרים בלבד. מידת ההתאמה נקבעת על פי רמת האלימות במשחק, סוג האיורים הגרפיים והמטרה הסופית של השחקן. מי שימצא משחקים הולמים לילדים ייהנה מעולם שלם של אפשרויות ויפתח את היצירתיות שלהם בגיל מוקדם.

כיצד לתת לילדים משחקים לאקס בוקס וואן?

מומלץ לקנות לילדים קונסולת אקס בוקס וואן ולתת להם לשחק רק תחת פיקוח. יש להגביל את הזמן שבו הם משחקים בקונסולה, לפחות עד גיל ההתבגרות ועד שהם יכולים לקבל את ההחלטות בעצמם. בגילאי בית הספר היסודי אסור להגיע למצב שבו הקונסולה באה על חשבון הכנת שיעורי בית, עבודות וכן הלאה.

ההורים יכולים כאמור גם לפקח על המשחקים, ולהשתתף בעצמם בחלק מהפעילויות כדי להראות לילדים דוגמא אישית. לסיכום, אל תחששו לקנות לילדים משחקים לאקס בוקס וואן מגיל 6 אך זכרו שהתפקיד שלכם לא מסתיים כאן.